Dönüşüm Optimizasyonunuz Tam ve Doğru mu?

1
80 görüntülenme

İşine önem veren ve kaliteli iş çıkarmak isteyen SEO uzmanları, arama motoru optimizasyonunun asla tamamlanamayacağını ve sürekli güncellenmesi gerektiğini bilir. Çünkü her bir aşama tamamlandığında, arama motorlarına ait algoritmalar güncellenebilir ve tüm stratejinin değişmesi gerekebilir. Bunun dışında dış etkiler olarak bilinen kullanıcılar yani organik trafik siteyi ziyaret etse de üyelik oluşturmayabilir ya da satın alma aşamasına geçmeden siteyi kapatabilir. İşte tam da bu devrede aradığınız şey “Dönüşüm Optimizasyonu”dur.

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

 İngilizce bir kelime olan Conversion Rate Optimization kelimesinin baş harfleri ile oluşturulan CRO, dönüşüm optimizasyonu olarak bilinir. Dijital pazarlama alanındaki en güçlü konulardan biri olan CRO, herhangi bir web sitesinin dönüşümü süreci önündeki tüm engelleri kaldırmayı hedefler. Diğer bir deyişle, dönüşüm optimizasyonu sayesinde kullanıcı davranışları araştırılabilir ve verilerin incelenmesi ile daha stratejik plânlar ortaya konabilir. Örnek vermek gerekirse, “satın al” veya “üye ol” sekmelerinin boyutu, web sayfasında bulunduğu konumu, landing page sayfasının uzunluğu veya kısalığı, sayfa yer alan içeriklerin doğru şekilde optimize edilip edilmediği gibi pek çok konu dönüşüm optimizasyonu içerisine girer.

Dönüşüm Optimizasyonunun İnceliklerini Atlamayın

 Bir web sitesi için dönüşüm optimizasyonu yapılırken, birtakım testler ile kullanıcıların davranışları analiz edilir ve bu doğrultuda iyileştirme plânları hazırlanır. SEO çalışmalarının sonuç vermeye başladığı aşamada hemen CRO çalışmalarına başlanmalı ve trafiğin aktiviteleri takip edilmelidir.

CRO çalışmaları yaparken birçok aşamadan bahsedilebilir. Bunlar optimizasyon hedeflerinin belirlenmesi, CRO inceleme anketlerinin düzenlenmesi veya A/B testleri gibi birçok aşamayı kapsar. Varsa dönüşüme engel olan her şey en doğru yazılımlarla analiz edilmeli ve daha fazla dönüşüm sağlamak adına önlemler alınmalıdır. Bu aşama kurgulanmasına rağmen ölçülemeyen veya yanlış ölçümlenerek farklı adımlar atılan durumlarda dönüşüm oranlarında ciddi bir düşüş meydana gelir. Bu nedenle tüm aşamaların sağlıklı şekilde tamamlanması önemlidir.

Dönüşüm Optimizasyonu Sırasında Kullanılan Araçlar

 Siteye gelen ziyaretçi veya müşterilerin davranışlarını incelemek ve kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmek amacıyla bazı araçlardan yardım alınabilir. Böylece dönüşüm oranını iyileştirmek yani optimize edebilmek için atılacak adımlar plânlanabilir.

Dönüşüm optimizasyonu sırasında kullanılan araçlar arasında ilk sırada Hotjar sayılabilir. Böylece web sitesinin ziyaretçi kayıtları, görsel ısı haritaları, form analizleri, kullanıcı anketleri ve dönüşüm hunisi oluşturulabilir. Sektördeki en efektif araçlardan biri olan Hotjar sayesinde kullanıcıların sitede geçirdikleri süre içerisinde gerçekleştirdikleri aktiviteler incelenir. Böylece kullanıcılar için olumlu değişimler yaratılarak dönüşüm oranı artırılabilir.

Web sitelerinin tasarımlarının analiz edilmesi, ilgi çeken ya da problemli alanlarının tespit edilmesi ve ilgi çeken alanlarının vurgulanmasına yönelik ayrıntılı ölçümleri ısı haritalarıyla gösteren diğer bir araç EyeQuant’tır. Anlık olarak veri toplayan araç, genellikle dijital pazarlamacılar tarafından kullanılır. Online banner reklamlarını geliştirme konusunda da yardımcı olan EyeQuant, tüm reklamları karmaşık etkenlere göre analiz eder ve kullanıcıya 1 ila 100 arasında puanlama baremi sunar. Aracın en dikkat çekici yanı özellikle ilk izlenim oluşturan açılış sayfasına yönelik dikkat haritası sağlamasıdır. Yani araç, açılış sayfasında kullanıcıların yaptıkları ilk hareketi haritalaştırabilir.

Isı haritası ile kullanıcı aktivitelerini görüntüleyen bir başka araç ise Crazy Egg’tir. Ziyaretçilerin web sitesinde yaptığı her hareketi kayıt altına alan araç, bu özelliği yanında A/B testi desteği de sunar. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç olmaksızın ısı haritası ve A/B testi alınabilir.

Siz de web sitenizin SEO optimizasyonu yanı sıra dönüşüm optimizasyonun da en doğru şekilde analiz edilmesini ve önlemlerin alınmasını isterseniz, Sempeak SEO uzmanlarından profesyonel destek alabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.