E-Okul ve İnternet Explorer Sorunu

12
12.335 görüntülenme

Mili Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların tüm kurum  ve öğrenci işlerini yürüttüğü online sisteme kısaca E-Okul diyoruz. E-okulun sadece İnternet Explorer tarayıcısında çalışmakta olması ve son zamanlarda hem İnternet Explorer tarayıcısının güncellemelleri hem de Java nın güncellemeleri E-Okul’da bazı sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet veriyor.

Yazımı tamamen okuduğunuzda karşılaştığınız sorun varsa çözmüş olacaksınız. Gelelim kullanıcıların özellikle öğretmen, idareci ve öğrencilerin çok sık karşılaştığı sorunlara ve çözümlerine;

E-Okul Sistemine Giriş Yapamıyorum: Özellikle kurum değişikliği yapan yani okulunu değiştiren öğretmen ve yöneticiler kendilerine yeni e-okul şifresi tanımlatmalıdır. Bunu yeni atandıkları okul idaresi yapar. Ayrıca Meb-Bis şifrenizi de yeniden almanız gerekmektedir. Bunun dışında kullanıcı adı ve şifrenizin doğru olduğundan emin olun, emin değilseniz idareciniz ile görüşün.

E-Okul Açılıyor Ancak Listeleme Yapmıyor: Özellikle İnternet Explorer 10 veya 11 de bu sorun daha sık görünmekte. Öncelikle sayfayı uyumluluk modunda çalıştırmayı deneyin. Yani meb.gov.tr site adresini uyumluluk moduna eklemeliyiz. Bunu yapmak için E-okul açıkken Ayarlar (ya da Araçlar, Çark simgesi de olabilir) menüsünden  Uyumluluk Görünümü Ayarlarına tıklamamız ve meb.gov.tr adresini bu listeye ekle düğmesiyle eklememiz gerekiyor.

İnternet Explorer 10 Uyumluluk Görünümü Ayarı
İnternet Explorer 10 Uyumluluk Görünümü Ayarı
Siteyi Uyumluluk Listesine Ekleme
Siteyi Uyumluluk Listesine Ekleme

Uyumluluk Görünümü Ayarlarını Yaptıktan Sonra Listeleme yine çalışmıyorsa Java Güvenlik Ayarlarını yapabilirsiniz.

Denetim Masasından Java yı seçip Security sekmesinde güvenlik seviyesini en aşağı seviyeye çekiyoruz. Ve aşağıda Exception List e tıklayarak https://e-okul.meb.gov.tr adresini buraya ekliyoruz.

Java Güvenlik Ayarı
Java Güvenlik Ayarı
Exception List e Site Ekleme
Exception List e Site Ekleme

Eğer İnternet Explorer da bir eklenti ya da araç çubuğu kullanıyorsanız tavsiyem hepsini kaldırmanız. google araç çubuğu da dahil.

Mebbis Raporları Açılmıyor: Mebbiste sorun yaşıyorsanız Java güvenlik ayarlarında yukarıdaki gibi “Exception List” e aşağıdaki adresi ekleyin. Sorununuz çözülecektir.

http://reportsnc.meb.gov.tr/

E-Okul Açılıyor Ancak Kaydet Butonuna Basınca Hiçbir Şey Olmuyor: Bu sorunda genellikle uyumluluk ayarları ile ilgili olabiliyor. Yukarıda anlatmıştım. Olmazsa bir başka çözüm Java Güvenlik ayarlarını yukarıda anlatıldığı gibi yapmanız. Eğer ikisi de olmadıysa Denetim Masasındaki Programlar ve özellikler (Eski adıyla Program ekle/Kaldır) e girip. Güncelleştirmeleri göster komutuna tıklayıp açılan listeden İnternet Explorer 10 ya da 11 güncelleştirmelerini kaldırmanız.

Raporlara Girmek için Yazıcı Butonuna Basınca Boş Sayfa Açılıyor: Sisteminizde muhtemelen bir toolbar ya da malware yüklenmiş. AdwCleaner programı ile taratıp sorunları düzelttikten sonra yeniden deneyin.

E-Okul Girişindeki Güvenlik Kodu Değişmiyor: İnternet Explorer ın özellikle eski versiyonlarında yaşanan bir sorun. Bazen sistemden çıkış yapsanız bile en son girişte kullanılan güvenlik kodu duruyor olabilir. Bu da giriş yaptığınızda bilgileriniz doğru olsa bile yanlış girişe neden olabiliyor. İnternet Explorer otomatik olarak geçmiş dosyalarını hızlı olma açısından web sayfasını yenileyerek değil de hafızadan getiriyor olabilir. Bu sorunu çözmek için İnternet Seçeneklerinden Gözatma Bölümündeki Ayarlar Düğmesine tıklarız ve Web Sayfasını Her Ziyaret Ettiğimde yazan seçeneği işaretleriz. İnternet Explorer ı yeniden başlattığımızda artık bu sorun oradan kalkmış olur.

E-Okul Girişindeki Güvenlik Kodu Değişmiyor:
E-Okul Girişindeki Güvenlik Kodu Değişmiyor:

E-Okul Raporları Açılmıyor: Raporlar sayfasının görüntülenmemesinin tek nedeni Java ya da Activex sorunudur. Java ile görüntülemeyi seçtiyseniz Javanın en son güncellemelerinin yapıldığından emin olun ve yine yukarıdaki Güvenlik ayarını doğrulayın.

Bu sefer ekleyeceğiniz adres aşağıdaki gibi olmalıdır.

Raporlar Ekranını Exception List e Ekleme
Raporlar Ekranını Exception List e Ekleme

Active-X denetimi ile yapacaksanız. Şu linkteki programı indirip bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmekte.

Activex Denetimi İndir

Programı yükledikten sonra İnternet Explorer programını kapatıp açmanız gerekebilir. Bunun dışında raporlar ekranında rapor listesi sayfasında yukarıda seçim yapabileceğiniz bir liste kutusu vardır. Eğer ne yaptıysanız Active x Gösterici çalışmadıysa diğer seçenekleri yani PDF Gösterici, Java Gösterici ve PDF indir seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bunların hepsini denediniz ve halen sorun yaşıyorsanız ümitsizliğe kapılmayın bir yöntem daha paylaşacağım. Google Chrome programında İetab denen bir eklenti var. Bu eklenti chrome içerisinden sanki İnternet Explorer kullanıyormuşuzcasına bir sayfa açıyor ve İnternet Explorer programını kullanabiliyoruz sorunsuz bir şekilde.

İetab eklentisini indirmek için tıklayınız.

İetab ı kurduktan sonra sağ üstte simgesini göreceksiniz buraya tıklayarak açılan sayfadaki adres çubuğuna e-okul adresini yazıp girin ve sorunsuz kullanın.

İe tab Eklentisi
İe tab Eklentisi

Eğer Mebbis ya da E-Okul Fotoğralarını Sisteme yüklemede sorun yaşıyorsanız resimleri E-okul un istediği format ve büyüklükte nasıl ayarlayabileceğinizi başka bir yazımda yazmıştım.

Mebbis ve E-Okul Fotoğraf Küçültme Anlatımı için tıklayınız. 

Başka soru ve sorunlarınız varsa aşağıdaki formdan yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz.

12 YORUMLAR

  1. Belki benim gibi sorun yaşayan başka arkadaşlar da vardır diye bunu da yazayım dedim: Son güncellemeyi iptal edip bir önceki sürüme dönmek de işe yarıyor. Az önce denedim ve ie sorunsuz çalışıyor şu anda. Tabi yine de bir ara format atmak daha iyi olur bence 😀

  2. Hocam, yardımınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım. Bir malware programı ile tarattım, birkaç tane buldu. Hatta bunlardan biri explorer’a da sızmış. ie biraz toparlanır gibi oldu ama hata vermeye devam etti. ie’ yi kaldırıp baştan kurdum. O da işe yaramadı. Ben de ietab’ı kurdum. Hiç sorun kalmadı. Teşekkürler.

  3. şimdi baktım da explorer aynı şeyi google ana sayfaya da yapıyor. Google arama motoru çalışmıyor. Aynı e-okuldaki gibi bomboş bir sayfa çıkıyor.

    • hocam muhtemelen bir toolbar ya da zararlı bir yazılım ayarlarını bozmuş internet explorer ın. Eklentilerden tüm eklenti ve uzantıları devre dışı bırakın ve dediğim gibi bilgisayarınızı zararlı yazılım ya da virüslere karşı taratıp temizleyin lütfen

  4. Evet, explorer kullanmama rağmen yaşadım bu sorunu. Normalde hep chrome kullanırım. Bir tek Meb için explorer kullanıyorum. ietab eklentisini daha denemedim ama deneyeceğim sanırım. Sadece, bu eklentinin chrome’u yavaşlattığını okudum bir yerde. O yüzden eğer başka bir çözümü varsa, önce onu denemek istiyorum. Bir de bir arkadaşım bugün explorer’ı kaldırıp yeniden kurmamı ve güncellemeleri kapatmamı önerdi. Bir arkadaşım da sistemi geri bir tarihe geri yüklememi önerdi. Ben de ne yapmam gerektiğini düşünüyorum.

    • ietab ı zaten istediğiniz zaman kullanırsınız ve ietab aktif değilken chrome yavaşlamaz. İnternet explorer da bahsettiğiniz sorunu daha önce deneyimlemedim ancak arkadaşlarınızın tavsiyeleri de doğrudur. Eğer sisteminizde zararlı bir yazılım yoksa (ücretsiz bir malware programı ile taratıp temizleyin) sistem geri yükleme ya da internet explorer ı yeniden yüklemek (güncelleştirmelerini kaldırmak da dahil) işe yarayabilir. bunları deneyin olmazsa ietab sorununuzu çözer.

  5. Bende uyumluluk modu etkin olmasına rağmen son birkaç gündür e-okul sayfasının hiç açılmaması (bomboş bir sayfa çıkıyor, görülecek tıklayacak hiçbir şey yok ), mebbisin ise açılması fakat işlem yapılamaması gibi bir sorun var. Yukarıda anlattığınız java ve eklenti çözümlerini de uyguladım sonuç yine değişmedi. Geçen hafta yoktu. Bu hafta çıktı bu sorun. Birkaç arkadaşta daha varmış aynı durum. Güncellemelerle ilgili olabileceğini düşündüm ama ne yapmam gerek tam bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.