En İyi Güneş Kremi Hangisi?

0
104 görüntülenme

Merhaba, yaz kapıda ve tatil planları yapmaya hazırlananlarımız çok. Yaz mevsiminde tatilinizi berbat edebilecek durumlardan biri de güneş yanıklarıdır ve korumasız güneşe çıkan her babayiğitte görülebilecek bir sorundur. Özellikle daha önce güneşlenmemiş ve vücudunuz güneşe karşı hassas ise kesinlikle direkt güneşe maruz bırakmayın kendinizi.

En sık yapılan hatalardan biri, hızlı bronzlaşmak için güneş kremi kullanmadan güneş altında uzanmaktır. Sizi şimdiden uyarıyorum kesinlikle bunu yapmayın. Tabi böyle olmak istemiyorsanız 😀

Tabi eğer bu duruma geldiyseniz SOS denen yanık sonrası ağrıyı hafifleterek iyileşmeyi hızlandıran ve bölgeyi soğuk tutan krem ya da spreyleri denemeniz gerekebilir.

Güneş kremleri güneşin UV ışınlarından sizi korumak ve cildinizin zarar görmemesi için alabileceğiniz en iyi önlemdir.

Güneş kremi satın alırken ve kullanırken bu hususlara da dikkat edelim:

  • Kutusunda UV-A+UV-B yazan güneş kremleri tercih edilmelidir.
  • Güneşe çıkmadan en az 10 dk. önce güneşten koruyucu krem sürülmeli ve her 2 satte bir tazelenmelidir.
  • Terleme, yıkanma, yüzme sonrasında güneş kremlerinin yenilenmesi gerekmektedir.
  • Yüksek koruma sağlayan SPF 30 ve 50 veya üzeri güneş kremleri kullanıyor olsanız dahi 2-3 saatte bir yenilemeyi ihmal etmeyiniz.

Peki güneş kremlerinin üzerindeki SPF 30-50 gibi rakamlar (faktör) neyi ifade eder. (Sun Protect Factor)

Güneş kremleri kutularının üzerinde bulunan SPF ibaresi “Güneş Koruma Faktörü” olarak bilinmektedir. Bu değer güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş altında geçirebileceğimiz zamanı uzatır ve koruma sağlar. 10, 15, 30, 50 gibi rakamlar ile ifade edilir. Kişinin yaklaşık bu faktör kadar kat daha fazla güneş ışığına maruz kalabilmesine izin verir.

Üzerinde SPF 15 yazan bir güneş kremi %93 UV-B ışınlarını filtrelerken, SPF 30 olan bir ürün %97’den biraz daha az filtreleme sağlar. Güneş koruma faktörü 30 olan güneş kremleri veya sütleri , 10 dakikada güneş yanığı olan bir kişide 300 dakika sonra güneş yanığı olacağını gösterirken, Güneş koruma faktörü 30 ya da 50 olan ürünler 15 faktöre oranla daha iyi koruma sağlar.

Size burada marka verip reklam yapmak istemem o nedenle en iyi güneş kremi hangisidir sorusunun cevabı sizde ve cildinizde. Ben oldum olası hep çocuklar için denen 50+ faktörlü olanları tercih ediyorum. En pahalısından en ucuzuna kadar, yerli yabancı bir çok marka deneyimledim hepsinin de koruma başarısı (tabi 50 faktör için) aynı.

Belki tercihinizi şurada yapabilirsiniz. Güneş kremlerinin, krem gibi sürülenleri de var fıs fıs olarak sıkılan spreyleri de. Burada da seçim size kalmış.

Herkese bol güneşli ama hiç güneş yanıksız bir tatil dilerim.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.