Facebook Hesabınızı Nasıl Güvenli Hale Getirirsiniz?

11
3.188 görüntülenme

Özellikle bilgisayar dünyasıyla yeni tanışanlar için çok önemli bir konudur bu. Hesap patlatma. Patlatma da nereden çıktıysa artık. Öncelikle hesap patlatma diye bir şey yok.İnsanların hesaplarını çalma diye bir şey var. Peki bu hırsızlığın önüne geçmek için neler yapılabilir?

“Anlattığım bilgileri sadece önlem almanız için burada yayınlıyorum. başkalarına zarar vermek için değil.”

Hesap bilgilerinin başkasının eline geçmesi için kullanıcının bilgisayarında bir keylogger veya zararlı başka bir yazılım bulunması kafidir. Keylogger kullanıcının klavyedeki her girişini hatta ekran görüntülerini bir bir kaydedip saklayan hatta gerektiğinde istene kişiye günlük ya da anlık bu bilgileri mail ya da başka yollarla ulaştıran solucanlardır.

Bu keylogger yazılımları da genelde şifre kırıcı programlar ararken bilgisayara kurduğunuz yazılımlar içinde gelir. Lütfen buna dikkat edin. İnternette şifre kırma, crack gibi yazılımlar arayıp bilgisayarınıza yüklemeyin.

Facebook Hesabı Patlatma
Facebook Hesabı Patlatma

Peki keylogger olmadan başka birisinin hesabını nasıl ele geçirebiliriz? Ya da bizim hesabımızı başka birisi nasıl ele geçirir? Phishing denen oltalama sistemi ile. Phishing aslında bir aldatmacadır. Yani mesela facebook görüntüsüne sahip olan ama kendi web sitesine yönlendiren birisi siz bilgilerinizi yazıp giriş düğmesine bastığında sizin bilgilerinizi almış olacak. O yüzden girmiş olduğunuz web sitelerinin orijinal olup olmadığına dikkat edin.

Peki bilgisayarımda keylogger yok eminim, güçlü bir antivirüs yazılımım var ve phishing denen aldatmacalara da kanmayan birisiyim. Yine de hesabım el değiştirdi. Bu nasıl oluyor?

Dediğim gibi o kadar çok sebep olabilir ki? Mesela internet kafeler ya da bilmediğiniz başka yerlerdeki giriş yaptığınız her hesap tehlikededir. Bu bilgileriniz o bilgisayarlara kayıt ediliyor olabilir.

Bunların hepsi dışında bir de mail adresi ve diğer hesapların şifre seçimlerinde yapılan yanlışlar var ki en çok mağduriyet konusu olan da budur. Çok basit şifreler (111111123456, 159753, qwerty, deneme)  hesabımı gelin çalın demektir. Şifrelerinizde mutlaka hem harf, hem sayı hem büyük küçük harf hem de özel işaret olmalı. Örneğin; Zk154Q!F gibi.

Aynı şekilde gizli sorunuzun cevabı da çok kolay olmamalı. Mesela Gizli sorunuz “Tuttuğunuz Takım” ise cevabınız da 3 büyüklerdense yandınız. Size tavsiyem gizli sorunuzun cevabı soru ile alakalı olmasın. Örneğin gizli sorunuz; En sevdiğiniz yemek ise cevabınız güneş olsun. Tabi cevabı unutmamanız gereken bir şey seçin.

Facebook Hesabı Patlatma
Facebook Hesabı Patlatma

İşte bu yanlışları yapmadıysanız başkasının sizin hesabınızı çalması imkansız olmasa da yıllar sürebilecek bir uğraştır. Daha detaylı bilgiyi daha sonraki yazılarımda okursunuz. Bilgisayar dünyasında imkansız diye bir şey yoktur.

Görüşmek üzere.

11 YORUMLAR

  1. Facebook çalınabilir ama tanımanız gerekiyor eğer size güveniyorsa Fake Facebook Ve Fake Mail(Facebook Alan Kodlu) veya Formbuddy tuzaklarıyla 12-13 yaşındaki çocuk bile facenizi çalabilir keylogger onlar tehlikeli iş para cezası mevcuttur bunların cezası cüzi bir miktardır

  2. Sanırım bir yandan kullanıcıları uyarırken bir yandan da bu patlatan kişilere bilgi vermiş gibisiniz.Ancak yine de bilgilendirici bir konu olduğunu söylemekte fayda var.Şu anda ergenlerin bile facebook hesaplarını patlattığı bir ortamda yaşıyoruz.Özel bilgilerinizin ve yazışmalarınızın başkasının eline geçmesi elbette kötü bir şeydir.Sizin de söylediğiniz gibi gelen bildirimler,mailler ve başka postlara dikkat etmek gerekir.Sonuçta hepsi keylogger programları içerebilir.Ayrıca facebook üzeri gelen videomu izler misin sizler için araştırdım gibi bildirimler de malesef virüs içerikli olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.