Güvenli Mod Nedir?

1
2.040 görüntülenme

Güvenli Mod Windows işletim sisteminin kararsız hale geldiğinde ya da ters bir şeyler olduğunda, bilgisayara müdahale edebilmek için tasarlanmış bir açılış yöntemidir.

 

Güvenli mod da çalışan bir bilgisayarda donanım sürücüleri yüklenmez, dolayısıyla ekranın büyük ya da renklerin bozuk olmasına aldırış etmeyin. Ses sürücünüz, internet bağlantınız ve bağlı yazıcı ya da diğer aygıtlar da çalışmaz. Çünkü Güvenli modun amacı zaten donanımsal sorunların da önüne geçmektir.

Ağ desteği ile güvenli modu seçerseniz internet bağlantınız çalışır. Eğer grafiksel arayüz yerine sadece komut istemini çalıştırmak istiyorsanız o zaman da Komut İstemiyle güvenli mod seçeneğini seçmeniz gerekir.

Aşağıdaki gibi güvenli mod seçeneklerini görüntülemek isterseniz; bilgisayarınız açılırken boşluk tuşuna ya da F8 tuşuna sürekli basıp çekin, aşağıdaki menü görünecektir.

Güvenli Mod Nedir?
Güvenli Mod Nedir?

Ayrıca güvenli modda başlangıçta çalışması gereken antivirüs yazılımı, adobe reader,  google updater gibi programlar da çalışmaz. Buradaki amaç da yine aynıdır. Yeni yüklenen programlardan herhangi birisi sistemi kararsız hale getirmiş olabilir.

Sistemin kararsız hale gelmesi nedir?

Windows açılırken çok fazla bekleme yapıyorsa, açılmadan mavi ekran hatası veriyorsa, açıldıktan sonra yanıt vermesi çok uzun sürüyorsa sistemin kararsız hale geldiğinden bahsedebiliriz. Bunun nedenleri çok fazla olabilir. İşte güvenli mod bu nedenleri bulmak için kullanılan bir hata ayıklama modudur diyebiliriz.

Güvenli modda düzgün şekilde çalışıyorsa bilgisayarınız, en son kurduğunuz program ya da takmış olduğunuz bir donanımın sürücü dosyaları (driverlar) sisteminizle uyumlu olmadığından ya da başka nedenlerden dolayı sisteminizi yoruyor olabilir.

Sistem Geri Yükleme
Sistem Geri Yükleme

O halde bu donanımları çıkarıp bilgisayarınızı açmayı, ya da son kurduğunuz programları kaldırıp yeniden açmayı deneyin. Hala sorunlar yaşıyorsanız denetim masasındaki Yedekleme ve geri yükleme seçeneği ile en son ki ayarlarınızın kaydedildiği sorunsuz bir sistem dosyası yükleme tarihine geri dönün.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.