Kısırlığa Çare İçin 3D Yazıcı İle Yumurtalık Üretilecek

0
418 görüntülenme

Son yıllarda hayatımızın her alanında yer alan teknoloji bu defa büyük işler için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Daha önceden de çok kez duyduğumuz 3D tedavisi bu defa yumurtalık üretmek için kullanılmaktadır. Araştırmalara göre hareket eden bilim adamları 3D teknolojisini kullanarak fareler için yumurtalıklar üretme deneyleri içerisindedir. Eğer bu konuda başarılı olurlarsa, insanlar içinde bu 3D ile yumurtalıklar üretilebilecek. Aslında bu kısırlık sorununa bir çözüm olması için yapılacaktır.

Bu tedavinin temel amacı

                Bilim adamlarının kısırlığı çözecek çözümü 3D teknolojisi ile çözme fikrinin temel amacı aslında kemoterapi görmüş insanların kemoterapi sırasında yumurtalıklarına gelen zararlara karşı yeni yumurtalıkların üretilmesidir. Aslında son zamanlarda doktorların kanser hastaları için dondurma yöntemi de faydalı olmuştur. Kemoterapi öncesi yumurtalıkların belirli kısımlarının dondurularak doğurganlığı korumaktır. Bu dondurulan bazı parçalar kemoterapi sonrasında tekrar kullanılarak doğurganlığını koruyup korumadığı kontrol ediyor. Fakat bu deneyler her seferinde başarısız sonuçlanmıştır.  Kanser hücreleri  kaldığı için sağlıklı yumurtalıkları korunamamıştır.

3D yazıcı ile yeni yumurtalıklar

                Bilim adamı Teresa woodruff ve ekibi çalışmalarından olan 3D yazıcı ile üretilecek yumurtalıkların yerini alacak bir organ üretmeye çalışıyorlar. Bu 3D yazıcı sistemi ile yapılan organ jelatinimsi yapıda olacağı söyleniyor.bu jelatine benzeyen yapıyı kat kat kullanarak organ şekline getirerek 3 boyut kazandırılması için çalışmalar ve deneyler yapılacaktır, böylece yeni bir organ elde edilecektir.

               

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.