Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları

9
8.152 görüntülenme

Eğer bir dizüstü bilgisayar sahibi iseniz mutlaka uzun süreli kullanımlarda adaptör ya da adaptör uçları ile ilgili sıkıntılar yaşamışsınızdır.

Laptop, notebook,  netbook, ultrabook, macbook ne derseniz diyin şarj etmek için kullandığınız adaptör ve uçları hakkında bazı küçük ipuçları ile çok daha uzun süre kullanabilirsiniz bilgisayarınızı.

Çok önemli bir işiniz varken bilgisayarınızın pilinin bitecek olması ve şarj edememeniz çok sinir bozucu bir duygudur. Yaşadığım için iyi bilirim.

Öncelikle temel bazı bilgilerle başlayıp, sonrasında tüm sorunlar için çözüm yolları arayalım sırayla.

Taşınabilir bilgisayarınızı aslında pek taşımıyor ve hep aynı yerde kullanıyorsanız kesinlikle pili takılı şekilde kullanmayın. Pili bir kez tam doldurduktan sonra çıkarın ve adaptöre takılı kalsın cihaz. Çünkü dolu pil ile sürekli fişte olan bir bilgisayarın pil ömrü çabucak biter. 1 yıl bile olmadan 3-4 saatlik kullanım süresi 1 saate sonrasında 30 dk ya daha sonraları ise 10 dk ya kadar gerileyebilir. Ancak tam dolu pilinizi de aylarca hiç kullanmadan bırakmamak gerekiyor. Ayda 1 kez bu pili kullanarak bitmesini sağlamalı ve sonrasında yeniden şarj etmelisiniz ki pil içindeki kimyasallar da bozunmasın.

Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları
Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları

Peki bilgisayarı taşıyorsak ya da yer değiştiriyorsak yani pil ile kullanmamız gerekiyorsa nelere dikkat etmeliyiz?

Laptop adaptörünüzün mutlaka orijinal olmasına ya da muadil ise aynı voltaj ve akım değerlerine sahip olmasına dikkat ediniz. Bazen arkadaşımızın adaptörünü ödünç alıp takabiliriz voltajı uyar ama akım fazlalığı olabilir bu da cihazda bazı çiplerin fazla ısınmasına neden olabileceği gibi pilin kimyasal yapısında da zarara sebebiyet verebilir.

Adaptörün üzerinde V(volt/voltaj) ve A (amper/akım) değerleri bulunur. Eğer adaptörü değiştirecekseniz ya da yenisini almayı düşünüyorsanız bu değerleri göz önünde bulundurun.

Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları
Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları

Adaptörünüzün uç kablosu koptu ya da deforme oldu. Kesinlikle yeni bir uç alıp keserek bağlamayın. Bağlanılan yerde ki bu amatörce yapılan bant ile tutturma yöntemi daha sonra kısa devreye neden olabilir.

En iyisi işin ehli bir elektrikçide adaptörün içindeki bağlantı noktalarından yeni kabloyu lehim ile tutturmak.

Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları
Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları

Adaptör alırken eğer mümkünse yani notebook firmanızın böyle bir ürünü varsa kesinlikle düz uçlardan değil L şeklindeki uçlardan temin edin. Düz uçlar L şeklindeki uca göre daha esnek olduğundan bilgisayarı yanlış yerleştirdğinizde ya da kablo bir yerlere sıkıştığında çekerseniz kopması ya da zarar görmesi daha kolay olur.

Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları
Laptop Bilgisayarlarda Adaptör Sorunları

Bunlar dışında yaşadığınız sorunlar varsa aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. Volkan Bey Microsoft surface 6 laptopumun adaptörü bilgisayara takınca güç vermeyi kesiyor cihazın jak kısmı mıknatıslı laptop yuvaya girişi, adaptörde 5v birde usb çıkışı var oradan anlıyorum güç verdiğini güç varken usb de cihaza takınca usb kısmıda kesiliyor, fiziki kısa devre yapacak bir şey görünmüyor jak kısmında, pc giriş kısmı sorun yok zira başka adaptörle çalışıyor aynı model, ayrıca ara sıra da şarj ediyor ama sök tak sök tak adaptöre enerji giren kısımı denememde, ancak böyle düzensiz ve bir problem var , sizce nasıl çözebilirim. tamir olurmu

  2. Merhaba,
    N53 laptopum var 3.5 yıldır arıza yapmayan dc soket geçen ay arızalandı. İki kez yenşi soket alıp lehimledim. Sanırım soketler çok kalitesizdi bir hafta sonra tekrar bozuldular. Adaptör ucum Düz olduğu için sanrım sokete fazla yük bindiriyormuş. Bu yüzden yeni bir DC board almadan önce adaptörün DC kablosunu L şeklinde olan bir kabloyla değiştireceğim. Yada başka bir adaptör alacağım. Adaptörüm 120 watt ama çokk büyük ve ağır yerine 90 watt veya daha az güçte bir adaptör alsam sorun olur mu? Pil zaten bitik, 10 dakika filan gidiyor. Yada daha ucuz olduğu için eğer 6 amper olan kablo bulabilirsem kabloyu değiştirmek istiyorum

  3. Your website design so professional.And it’s so attractive the VISITORS. Feedback looks very well.Does your company market these products ? We are also maunfacturing and marketing All brands of 100% genuine original & OEM (Compatible) Laptop batteries and laptop adapters.And also marketing Top quality laptop keyboards,fans and other laptop parts.Will you wanna to purchase it from us.With 8 years professional factory experiences.If any interest just contact me freely. Looking forward to your trial order!(Email:serena@fs-laptop-battery.com Skype: fs-battery09 whatsapp:86-13631632734)If you do not take charge of purchasing, please transfer this email to the right person, thank you!

  4. hocam benim adaptörüm çof fazla ısınıyor pcden bakınca %95te çıkarıyorum 5-6 saat dayanıyor ama adaptörün çok ısınmasının sebebi nedir ? 😀

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.