PC Pazarının Durgunluğu İntel’i De Vurdu

0
119 görüntülenme

Teknoloji devi markalardan olan Intel, PC pazarında yaşanan ve uzun süredir devam eden durgunluk konusunda son derece endişeli. Hem PC üreticileri hem de bunları tamamlayan yan ürün üreticileri oldukça sıkıntı yaşıyor. PC üreticilerinin işlerinin olumsuz etkilenmesi, işlemci gibi yardımcı ekipmanları üreten firmaları da zorluyor.

f_Intel-Logo_775964918863

İntel gibi büyük bir firmanın, yılın ilk çeyreği tamamlanırken açıklanan gelir düzeyi 12.8 milyar dolar olarak belirlendi. Net kar artışı yüzde 3 artış göstererek 2 milyar dolar olurken, bu gelir düzeyi genel anlamda dalgalanma pek göstermeyerek yatay bir seyir gösterdi.

İntel’de etkilenen en büyük nokta kuşkusuz ki İstemci Bilgisayar grubu. Bölümde net kar artışı olmamakla birlikte, gelirleri yüzde 8 gerileyerek 7.4 milyar dolar civarına erişti. Son derece önemli bir pazara hizmet eden bu bölüm, mevcut pazarın inişli çıkışlı gelirleri nedeniyle oldukça büyük sıkıntı yaşıyor.

Buna karşın veri merkezi bölümü yüzde 19 artışla 3.7 milyar dolar olurken bir miktar sevinç yarattı. Ayrıca son zamanlarda popülerleşen Nesnelerin İnterneti bölümü de yüzde 11 artışla 533 milyon dolar ile mevcut kar artışına katkıda bulundu.

intel-linux-logo-170912

İntel, aynı zamanda akıllı telefon pazarında da etkileşim göstermesine rağmen bu sektörden memnun kalmadı. Maalesef bunun sonucunda, mevcut pazarı ARM‘a bırakmaya başlaması kaçınılmaz oldu.

Markanın en büyük mutluluğu Nesnelerin İnterneti ve NAND bellek alanlarında iyi bir ivme kazanarak yükselişe geçmesi oldu. Bu durum da bu alanlara daha fazla yatırım yapmalarında İntel’e bir rota olmuş durumda. Zira, tahminlerin çok üstünde gelir elde edilen bu bölümler ile keyifleri bir nebze olsun yerine getirmiş görünüyor.

PC pazarındaki dalgalanmalar sonucunda diğer alanlara yönelen İntel’in farklı alanlara daha çok yatırım yapması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.