Navigasyon Cihazları Ve Hayatımızdaki Yeri

0
1.471 görüntülenme

Teknoloji, gelişmelerine bir yenisini daha ekleyerek devamlılığını sürdürmektedir. Eklenilen bu cihaz ise GPS olarak bilinen asıl adı “Global Konumlama Sistem” olan elektronik uydu tabanlı bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. 1960 yılında ilk denemeleri yapılmış, 1973 yılında ise geliştirilmiş ve ABD tarafından 1994’de işler halde tam olarak devreye girmektedir. Daha sonrasında ise 1998’de Beyaz Saray başkan yardımcısı olan “All Gore” tarafından bir değişime uğrayıp 2000 yılından itibaren bu değişimle hayatımızdaki yerini almaktadır.

Günümüz de yaygın olarak kullanılan bu cihazlar dört veya daha fazla uydu ile her türlü hava koşullarında, yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı bir uydu navigasyon sistemidir. Uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi sağlamaktadır. Uydular sinyal yayar ve yeryüzündeki GPS alıcıları bu sinyalleri alıp yorumlayarak konum belirlemesini gerçekleştirmektedir.

Navigasyon Cihazları Ve Hayatımızdaki Yeri
Navigasyon Cihazları Ve Hayatımızdaki Yeri

Navigasyon cihazları her geçen gün yaygınlaşmakta ve büyük önem arz etmektedir. Normalde bulunamayacak bir yere bu cihazlar sayesinde kolayca erişilebilmektedir. Arabalarda, cep telefonlarında, bilgisayar ve tabletlerde bulunabilen bu cihazlar, ayrıca uydu üzerinden Dünya’daki herkese kolayca erişilebilmekte ve kimin nerede olduğu rahatça bulunabilmektedir. Şimdilerde 14. Yılını kutlayan GPS teknolojinin bizlere sağladığı, yaşamımızı kolaylaştıran icatlar arasında yerini almaktadır. Teknoloji ilerleyen Dünya’nın hiç durmayacak bir faaliyet olup her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam edeceği kaçınılmaz bir düşüncedir.

Daha önce yapmış olduğum en iyi navigasyon yazı incelememi okumak için lütfen tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.