Notebook – Netbook – Ultrabook

2
921 görüntülenme

Diz üstü bilgisayarlar son zamanlarda masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılmaya başlandı. Hatta şimdi yerlerini tabletlere bırakır gibi oldular. Ama bence tabletler  hiçbir zaman bir masaüstü ya da diz üstü bilgisayarın yerini tutamayacak. Çünkü multi-threading (çoklu uygulama) konusunda hala çok yetersizler. Aynı ekranda birden fazla uygulama çalıştırma konusunda da durum aynı.

Bana göre tabletler sadece tüketim malzemesi, ama dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarda yeni uygulamalar geliştirip üretim de yapabilirsiniz. Yani kısacası tablet bana oyuncak gibi geliyor. Neyse konudan uzaklaşmayalım.

Dizüstü bilgisayarlar şu aralar notebook – netbook – Ultrabook hatta başka isimlerle de anılır olmaya başladılar. Thinbook vs gibi. Ama bunlar arasında bilinmesi gereken küçük farklar var.

Notebook dediğimiz bildiğimiz dizüstü bilgisayarlardır. Laptop da denir. Genel de 15.4 inç olanı tutulur. Masaüstünün küçültülmüş hali diyebiliriz. Büyük depolama birimlerine sahiptirler ve güçlü donanımlar içerirler.

Netbook ise daha çok seyahat edenler için düşünülmüş özellikleri biraz daha alt seviyede, ekranı da 9-11 inç arası değişen küçük taşınabilir bilgisayarlardır. Çok performans isteyen oyun ve yazılımlar için önerilmez.

Ultrabooklar ise daha yeni bir tanımlama. Özellikle incelik ve hafiflikleriyle tanınırlar. Üstün özelliklere sahiptirler. Hafıza birimleri de genelde SSD olduğundan oldukça sessiz ve hızlıdırlar.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.