Şifrelerinizin Güvenli Olması İçin Yapılması Gerekenler

0
1.042 görüntülenme

Gelişen teknoloji dünyasında artık hepimiz, internetin bir parçası haline geldik. Hepimiz internet ağlarında bir oraya bir buraya sörf yaparken bazen çok önemli bazense önemi olmayan bir çok siteden üyelik alıyoruz ve neredeyse her siteye farklı farklı şifreler ile kaydımızı tamamlıyoruz. Hatta bazen önemli olmadığını düşündüğümüz fakat mecburi olarak üye olmak zorunda kaldığımız sitelere basit parolalar ile öylesine e-mail ve şifre veriyoruz.

Buraya kadar yazılanları siz de onaylıyorsanız yazımızın buradan sonrası da tamamen size göre. Teknoloji dünyasında artık hırsızlıkların bile sanal ortamdan yapıldığı bu günlerde sizi bu hırsızlıklardan ve şifrenizin ele geçirilmemesi için güvenli ve hafızanızda tutması zor olmayan parolaları nasıl oluşturabileceğiniz hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunacağız.

Sizin üyelik aldığınız yerin önemli olması ya da önemsiz olması bir şey belirtmiyoruz sizin öncelikle yapmanız gereken her şeyden önce güvenli yani kırılması zor bir şifre belirlemek. Yakın arkadaşlarınız aileniz ya da sizi biraz olsun tanıyan kişiler tarafından kolayca bulunabilecek parolalar başınızın derde girmesini sağlayabilir bu yüzden şifrenizi oluştururken sıralanmış halde bulunan sayıları ya da klavyedeki yan yana olan harfleri şifrelerinizde kullanmaktan artık bırakın.

Artık sizin de gözlemlediğiniz üzere internet ağındaki sitelerin bir çoğu üye olma aşamasında 123456 gibi en çok kullanılan ve artık en kolay olan parolayı güvenlik açısından kabul etmiyor ve kullandırtmıyor.

Her site için ayrı ayrı parolaları kullanmak istemeniz belki sizi daha güvende hissettirebilir fakat bu şifrelerin büyük bir kısmının unutulmasını sağlar ve hangi site hangi şifreydi konusunda yapabilecek bir şeyiniz kalmaz. Bu olayın olmaması için size önerdiğimiz iki şifre belirlemeniz ve bu şifrelerin ilki gerçekten kırılması, ele geçirilmesi zor, yani üst seviye bir parola olmalı. Diğeri ise bu parolaya göre bir tık daha altında denebilecek bir şifre olmalı ve sitelerin önemli olup olmamasına göre bu iki parolayı kullanmanız hem unutmamanız hem de güvenlik açısından yararınıza olacaktır.

Bunun yanında parola ve kriptoloji uzmanları tarafından bir başka uyarı da belirleyeceğiniz şifrelerde kullandığınız kelimelerin anlamlı kelimeler olmaması konusunda. Örneğin şifrenize yazdığınız rakamlar sizin telefon numaranız olmamalı ya da doğum tarihinizi ve bunun gibi belirgin tarihleri içermemelidir.

 

Aşağıdaki görsel en basit yani kullanılmaması gereken şifrelere örnekler veriyor. Dünyada en çok kullanılan şifreler bunlarmış tabi en kolay ele geçirilebilenler de bunlar.

Şifrelerinizin Güvenli Olması İçin Yapılması GerekenlerŞifrelerinizin Güvenli Olması İçin Yapılması Gerekenler
Şifrelerinizin Güvenli Olması İçin Yapılması Gerekenler

Sizin için en güvenli şifrelerin oluşturulmasında yapmanız gereken büyük harf ve küçük harf, rakam, ayrıca diğer karakterler olarak adlandırılan “ . – ! ? ” gibi ifadelerin de kullanılmasıdır. Bu şekilde oluşturulan güvenlik şifreleri sizin için çok büyük bir güvencedir ve ciddi anlamda tahmin edilmesi ve kırılma ihtimali neredeyse olmayan çok güçlü şifrelerdir.

Bu zor şifreleri zihninizde kolayca tutabilmek için bunları zihninizde canlandırarak tutabilirsiniz ya da kendinize göre bir tekerlemeye benzer kısaltmalar oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.