Teknoloji Hataları

0
339 görüntülenme

Çoğu arkadaşım bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet alırken bana danışır. Ama sonra gider kendi bildiğini okur. Yok genelde arkadaşlarım önerilerime itibar ederler. Neyse.

Teknolojik ürünler alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Mesela tek işi sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak olan birisi için son nesil işlemcili 64 gb ram li bir pc ya da diz üstü bilgisayar satın almak çok da doğru değil. İşte bu ve bunun gibi yanlışların neler olduğuna değineceğim.

1. Depolama Alanı: Eskiden 2.1 Gb lik bir harddiskim vardı ne yapsam da dolduramazdım. Şimdi USB belleğim 16 GB ama yeterli değil. Yani depolama birimleri internet hızının da artmasıyla görsel medyanın (video-film) kullanımının çoğalmasıyla çok önemli hala geldi. Eskiden VCD film 500 MB idi. Sonra DVD kaliteli bir video idi 6 GB şimdilerde ise 40-50 GB lık Bluray lerde filmleri izliyoruz. Dolayısıyla USB Bellek alırken olsun bilgisayar alırken olsun sabit diski ne kadar büyükse o kadar iyi.

2. Hangi işletim Sistemi: İşletim Sisteminin ne olacağına da karar vermek güç olabilir. Mesela Windows 7 mi kursam yoksa 8 mi gibi. Ama ihtiyaçlarınıza hangisi uygunsa onu kurmalısınız. Mesela dokunmatik bir ekranınız yoksa Windows 8 kullanmayabilirsiniz, ancak performansını çok beğeniyorum ben yine de

3. 3 Boyutlu TV: Günümüzde Ultra HD televizyonlar çıkmaya başlayınca gözlüğe hapis eden 3D Tv ler gözden düştü. İlerde gözlüksüz 3D gösteren Tv ler çıkana kadar da pek bir cazibesinin olmayacağını düşünüyorum ben.

4. Ücretsiz Yazılım ya da Crack Aramak:  Ücretsiz yazılımların bir çoğu ve crack diye aradığınız tüm program ve oyunların %95 inde zararlı yazılımlar mevcut. O yüzden ücretsiz diye bilgisayarınızı ya da akıllı telefonunuzu riske atmayın.

5. Ucuz Yazıcı: Genelde mürekkep püskürtmeli yazıcıların fiyatlarını görürsünüz 45-50 Tl civarı ne kadar da ucuz değil mi? Halbuki 25-50 sayfa özellikle renkli çıktı aldıysanız haydi mürekkep kartuşu almaya; 3 renk olsa bir de siyah 4 kartuş tanesi 30 Tl den  🙂

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.