Bilgisayarınız Tank Gibi mi?

0
207 görüntülenme

Özellikle masaüstü bilgisayarlarda büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilecek şeylerden biri de çıkardığı sestir. Genellikle bakımı yapılmamış bilgisayarlarda daha sık görülür ve kapandığı anda aslında ne kadar da gürültü çıkardığını daha iyi anlarız.

Peki bilgisayarınız neden bu kadar ses çıkarıyor. Gelin bunların nedenlerine ve çözümlerine beraber bakalım.

Toz: Eğer uzun zamandır bir temizlik yapmadıysanız tozlar fanların üzerini kaplar ve görevleri olan soğutma işlemini daha iyi yapabilmek için daha hızlı dönmeye çalışırlar. Daha hızlı dönen fan da daha fazla ses demektir. Hava üfleyen bir kompresör ya da elektrik süpürgesi ile dış bir ortamda kasanın içini ve fanların üzerindeki tozları iyice temizleyin.

Fan Ömrü: Bazı fanlar ise ömürleri dolduğundan ya da fiziksel bir darbeye maruz kaldığından yamulmuş olabilir. Yamulan fanın kanatları dönerken etrafına sürtünür ve çok gıcık bir ses çıkarır. Fanı söküp düzeltmek de bir çözüm olabilir ama tavsiyem bu fanı emekliye ayırıp yeni bir fan almanız.

Güç Kaynağı: Güç kaynağınızdaki fanda da sürtünme sorunu varsa güç kaynağınızı değiştirmenizi öneririm.

Kasa: Kasanızın içine ses yalıtımı malzemesi ile kaplayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta hava akışını dışarı veren kasa kapağı üzerindeki delikleri örtmemektir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.