Çin’den Türkiye’ye Mektup!

0
439 görüntülenme

Son zamanlarda Türkiye’yi ilgilendiren en önemli konulardan ve gündemlerden biri Çin ile ilgili ortaya çıkan haberler. Çin’in Uygur Türklerine yaptığı işkence nedeniyle iki ülke arasında meydana gelen gerilimler teknoloji dünyasını da etkilemiş durumda. Özellikle de son zamanlarda Türkiye’de meydana gelen Uzakdoğu ülkelerinden olan kişilere yapılan darp olayları ipleri iyice gerdi. Türk vatandaşlarının Çin’de yaşanan olaylar nedeniyle oluşan antipati nedeniyle bir Kore vatandaşının Çinli zannedilerek tartaklanması da ülke gerginliklerinde son nokta oldu.

cinden_turkiyeye_kafa_karistiran_mektup_h68714

Çin’in önemli firmalarından biri olan Sinosteel, yaşanan bu olaylardan sonra gerilen ortamın üzerine, kendi düşüncelerini yansıtan bir mektubu Türkiye’ye göndererek duruma kendince bir bakış açısı geliştirdi. Gelen mektupta Müslümanların dini özgürlüklerini rahatça yaşayabildiklerine dair dile getirilen cümleler Sinosteel’in Türkiye temsilcisi Li Song tarafından duyurulmuş oldu.

Özellikle de bu mektuptan sonra düşüncelerini dile getiren Li Song, eğer gerginlikler böyle devam ederse Çin ile ticari ilişkilerin zedelenebileceğine dikkat çekti. Özellikle de Çinli vatandaşların Türkiye’de rahatça dolaşmalarında sorun yaşanması öngörülürse, ülkede rahat hareket edemeyen Çinli vatandaşların Türkiye piyasasına yatırım yapmaktan çekineceğini dile getirdi.

cinden-turkiyeye-ince-tehdit-375109

Çin piyasası ülke için oldukça önemli bir pazar olduğundan dolayı böyle bir durumda yaşanacak ekonomik sorunlar ile dikkat çekici. Türkiye için ithalat sıralamasında 2. sırada bulunan Çin’in özellikle de teknolojik ürünler bazında ithalat tarafında 1. sırada yer alıyor.

Türkiye genel ithalatının %10’u Çin ile yapıldığı göz önüne alınırsa, tüm bunlar üzerinden bir değerlendirme yapıldığında bir çözüm yolunun belirlenmesi zorunlu gibi gözüküyor. Gelen mektuba karşılık ne olur bilinmez. Gelecek günlerde göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.