Dünyanın En Büyük Paylaşım Platformlarından Olan Facebook Girilen Onca İçeriği Nasıl Takip Ediyor?

0
179 görüntülenme

Facebook, milyarlarca kişinin aktif olarak kullandığı, her saniye bir sürü içeriğin girildiği ve dünyanın en büyük sosyal ağı profiline sahip bir sistemdir. Bu kadar kapsamlı bir sosyal paylaşım platformu girilen onca içeriği düzenli bir şekilde takip ediyor. Zaten büyük bir çoğunluğu kapsayan kullanıcıları olduğuna göre bu sistemi takip etmemesi imkansız. Girilen içeriklerin kontrolü hem şirket profilini korumak hem de kullanıcıların memnuniyetini arttırmak için önemli bir durum.

Hal böyle olunca, her saniyede 5 kişi Facebook hesabı oluşturuyorken ve bu oluşturulan hesaplardan düzenli olarak milyarlarca içerik giriliyorken, insanın aklına nasıl olur da böyle bir sistem düzen ve tertiple düzenlenebilir diye fikir geliyor.

SilikonVadisi-Haber-Facebook_Duvar_icerik_Kontrol_Haber_1

Bu kadar büyük bir paylaşım platformunu kontrol etmek tabi ki çok zor. Bu nedenle de Facebook bünyesinde sırf bu alanla ilgilenen 1000 kişilik bir ekip kurulduğunu söylemekte fayda var. Bu 1000 kişi, tam olarak 24 farklı dilde içerikleri kontrol ediyor. Yani, 24 farklı dile hakim farklı 1000 adet kişiyle kocaman bir ekip!

Facebook içeriklerinden özellikle sakıncalı olanlar devamlı olarak inceleme altında. Örneğin, pornografik içerikler bu durumda başı çekiyor. Ayrıca sosyal hayatı ve ahlaki hayatı olumsuz yönde etkileyen tüm içerikler de silinip düzenleniyor.

Kullanıcılar tarafından belirtiler bu içeriklere göre kurulan ekip hareket ediyor. Bir kullanıcı bir gönderiden rahatsız olmuşsa, içeriği şikayet ederek bildirim göndermiş oluyor. Yaklaşık 3 gün içerisinde de geri bildirim oluşuyor.

Facebook gibi bir şirket hararetli çalışırken, yeni mezun Amerikalı gençler de böyle işlere daha çok yönelim gösterdiği de söylenenler arasında. Kim bilir, belki ülkemizden de o alanda çalışacaklar olur..

ModeratingFacebookInfographic

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.