Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

0
491 görüntülenme

                İnternet kullanımında herkesin sıkıntı çektiği bir konu olan kota aşımı artık tarih oluyor. Bildiğimiz gibi internet kullanımında belirli bir kotaya geldikten sonra adil kullanım noktası çoğu insanı mağdur eder. Bu mağduriyeti artık yaşamak tarihte kalıyor, çünkü adil kullanım kotası artık kalktı. 1 mayıs itibarı ile bu fazladan yakan internet fiyatları normal fiyatta devam edecektir. Kotalı paletlerde geçerli olacak bir diğer uygulama saat 02.00-08.00 arasında uygunan adil kullanım noktası uygulaması uygulanmayacaktır.

Hız değerlerinde değişim oldu

                Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna gelen birkaç talep ve şikayet sonrası değişime uğrayan uygulama artık geçerli olacaktır. Adil kullanım noktası uygulanan paketlerde belirtilen kotayı geçtikten sonra Adil kullanım noktası hız değeri ihtiyaçlarının karşılanmaması üzerine bu uygulama ile arttırma kararı alındı. Bu uygulama gerek mobillerde gerekse sabit internetlerde uygulanan durumu da uygulayacaktır. Bu karar ile artık adil kullanım noktası sonrasındaki hız değerlerinin mobil internetler için asgarisi 128kbit/s olarak belirlendiği yayınlanmıştır. Sabit bantlarda ise adil kullanım noktası sonrası tüm paketlerde 3 kbit/s olarak belirlenmiştir.

Operatörlere göre tarih değişiyor

                Son dönemlerin haberleri arasında bilgi teknoloji ve iletişim kurumunun altyapı yatırımlarını yaparak 1 mayıs’da istenilen kota değişikliklerinin yapılmasının talimatının verilmediği bazı operatörleri henüz vardır. Bu operatörlerin deviz ve ulaşım bakanı tarafından beklenen haberlerin erteleme talepleri olduğunu ve ilave süre istedikleri açıklanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.