Çocuğuma Akıllı Saat Almalı mıyım?

0
115 görüntülenme

Teknolojinin gelişmesi ile artık haberleşme her geçen gün daha da kolay hale geliyor. Çok daha küçük yaşlarda teknolojik araçlarla tanışan çocuklarımızın da istekleri artık daha teknolojik olabiliyor.

Özellikle çalışan anne-babaların tercihi çoğu zaman akıllı saatler olabiliyor. 8-12 yaş arasında en çok tercih edilen haberleşme aracı da şu aralar akıllı saatler.

Peki gerçekten akıllı saatleri çocuğumuzun bileğine takmalı mıyız?

Öncelikle burada yazılanların bir eğitimci ve yine bir baba gözüyle değerlendirildiğini de unutmayın.

Elbette çocuğunuzdan özellikle de çalışıyorsanız haber alabilmek amacıyla bir çözüm bekliyorsunuz ve çoğu zamanda okulda okul idarelerinin telefonlara sıcak bakmadığını söyleyebilirsiniz. Bu nedenle akıllı saate yöneldiğinizi duyuyor gibiyim.

Ancak en sonda söyleyeceğimi ilk başta söyleyim: Bence akıllı saat yerine normal bir telefon almanız çok daha doğru.

Nedenlerine gelecek olursak:

Akıllı saatlerin batarya kapasiteleri çok düşük. Dolayısıyla her gün şarj edilmesi zorunlu ancak telefonda en azından 3-4 gün (çok kullanılmadığını varsayıyorum) şarj etmeden de kullanılabilir.

Okul idaresi telefonu yasakladı ise (genelde bu tarz yorumlar var ama zounlu hallerde bu yasaklama sadece ders saatleri ve tenefüsleri kapsıyor), çocuğunuz herkesin içinde telefonu ile gereksiz bir şekilde oyun oynamıyor, sosyal medyaya girmiyorsa bu yasaktan hiç bir zaman etkilenmeyecektir. Geldiğinde güvenli bir yerde telefonunu muhafaza etmesi yeterli.

Akıllı saatler sürekli çocuğun gördüğü bir konumda olduğundan, derste, sınavda sürekli motivasyonunu dağıtacaktır bu da derste öğrenmesini zorlaştıracaktır.

Akıllı saatiyle sürekli hesap makinesini karıştıran, ses kaydı vs yapan öğrencilerimden biliyorum bu durumu.

Kısaca akıllı saat almak yerine eğer zorundaysanız, çocuğunuza okulda sadece zorunlu anlarda kullanması gerektiği ile ilgili temel alışkanlıkları kazandığından eminseniz telefon almanız çok daha doğru bir seçim olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.