Çözmesi En Zor Sorular

0
60 görüntülenme

Keşfetmek doğduğumuz andan itibaren asla bitmeyen bir serüven gibidir. İçgüdüsel olarak 10 yaşına kadar merak duygusu bizi içine alır ve aklımıza gelen her şeyi ya sorarak ya da deneyimleyerek anlamaya çalışırız. Gözlem, bu merak duygusunu gidermek için, çocukların sıkça kullandıkları bir yöntemdir. Görsel ve işitsel anlamda algıları tamamen açıktır. Daha konuşmaya bile yeni başlamış çocuklar, nesneleri ya da durumları tanımlayamadıkları için gözlem yaparlar. Bu yüzden ebeveynlere çocukların yanındaki davranışlarına dikkat etmeleri gerektiği söylenir. Çocuklar biraz konuşmaya başladıklarında meraklarını gidermek için sorular sormaya başlar. Tabii hal böyle olunca bazı zor soruların da hedefi olabilirler. Bize çok basit gelen sorular çocuklar için en zor sorular olabilir.

Çocuklar için Çözmesi En Zor Sorular

Yukarıdaki bilgilerde yola çıkarak aslında “Uçaklar neden ses çıkarır, deniz neden mavidir, bulutlar neden beyaz?” gibi sorular çocuklar için en zor sorular kapsamındadır.

Peki, çocuklara zor gelebilecek sorular nelerdir?

 • En yakın hissettiğin arkadaşın hangisi? Neden onu kendine daha yakın hissediyorsun?
 • Ailende en değer verdiğin şey nedir?
 • Bir eşyan olsa onu başkalarıyla paylaşır mıydın?
 • 100 liran olsa nasıl harcardın?

İşte bu gibi sorular çocuklarla iletişiminizi artıracağı gibi, onlar için de düşünme becerilerini geliştirecek özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte zeka gelişimi açısından bu durumu oyunlaştırabilirsiniz. Örneğin bir saat alıp, ayarlama kısmını çevirerek yelkovan ve akrebin gün içerisinde kaç kez üst üste geldiğini sorabilirsiniz. Zorlu bir dört işlem sorusu yazıp bunları meyve ve sebzelerle oyunlaştırıp sorabilirsiniz. Çocuklar için zeka gelişimini destekleyen MentalUP Eğitici Zeka Oyunu’nu hemen deneyebilirsiniz.

Peki herkese zor gelebilecek en zor sorular hangileridir? Bu zor soruların cevabını bulmak için aslında oldukça fazla araştırma yapmamız gerek. Bunların sonucunda problem çözme becerilerini geliştirmek de elimizde. Gelin birlikte başlıca zor sorulara bi göz atalım:

 • Hasta yatağında birisi yatmaktadır. Bu hastanın başında da bir kız çocuğu oturuyor. Hastanın annesi, oturan kızın annesinin kayınvalidesi. Hasta, oturan kızın nesi olur? Cevap: Halası.
 • Mavi isminde bir ressam, yeşil adlı bir heykeltıraş, turuncu ismiyle bir müzisyen bir kafede buluşurlar. Birisi der ki; ‘’Benim saçım mavi, seninki turuncu, seninki ise yeşil. Ama adımızla renklerimiz tutmuyor.’’ Yeşil; ‘’Doğru.’’ der. Heykeltıraşın saç rengi nedir?
  Cevap: Mavi.

zor sorular

 • Bir tenis topunu en uzağa atıyoruz. Topa dokunan kimse yok ve hiçbir yere de değmiyor, çarpmıyor ama geri dönüyor. Bu nasıl olabilir?
  Cevap: Topu yukarı doğru atıyoruz.
 • Ülkemizde harfleri aynı olan iki il hangisidir?
  Cevap: Aksaray ve Sakarya
 • Pazara giderken yedi arkadaşı olan biriyle karşılaştım. Her arkadaşı yedi çanta taşıyordu. Bu çantaların içinde de yedi kedi vardı. Her kedinin ayrıca yedi yavrusu mevcut. Toplam kaç kişi pazara gidiyorlardı?
  Cevap: 1 kişi.
 • Saatte 3 fakat saniyede 4 tane var. Bu nedir?
  Cevap: Sesli harfler
 • Üst katta sönük halde 3 lamba var. Alt katta da 3 sigorta bulunuyor. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapatıyor. Sigortaları istediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz. Ama üst kata sadece tek sefer çıkma hakkınız var. Hangi sigortanın hangi lambayı yaktığını nasıl bileceksiniz?
  Cevap: 1. sigorta yakılır. Bir süre bekledikten sonra söndürülür ve 2. sigorta yakılır. Yukarı çıkıp baktığınızda, sıcak olan sönük lamba 1. sigortaya, şu an yanıyor olan lamba 2. sigortaya, yanmamış ve soğuk olan lamba ise 3. sigortaya bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.