Excel’de Yinelenen Değerleri Bulma

0
172 görüntülenme

Excel’ de çok basit yöntemle uzun bir liste içindeki yinelenen değerleri bulabilirsiniz. Örneğin yüzlerce isim soyisim bilginiz var ve bu ad soyad bilgilerinden mükerrer (birden fazla girilmiş) olanları bulup silmek istiyorsunuz. Ya da Google Forms üzerinden bir form yaptınız ama bu formu dolduran kişiler birden fazla kez formu doldurdular ve size 1 tanesi yeterli diğerlerini elemek istiyorsunuz. Bunu yapmak Excel’de çok kolay.

Excel’de yinelenen değerleri vurgulamak için Koşullu Biçimlendirme aracını kullanabiliriz.

Örneğin aşağıdaki listede yinelenen Okul Numarası ve buna bağlı satırları görebiliyoruz. Bundan sonra artık yinelenen değerler ile ne yapmak isterseniz (genelde silinmek için olabilir) yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için yinelenen değerleri vurgulamak istediğiniz sütunu seçili hale getirin ve Giriş sekmesindeki Koşullu Biçimlendirme bölümüne gelin.

Buradan Hücre Kurallarını Vurgula ve açılan listeden de Yinelenen Değerleri seçin. Sonrasında yinelenen değerlerin nasıl görünmesiyle ilgili küçük bir pencere açılacak buradan da istediğimiz vurgu rengini ayarlayıp tamam diyoruz.

İşte bundan sonrası size kalmış. Farklı renklerde vurgulanan satırlardan 1 tanesini silerek mükerrer olan yani kendini tekrar eden satırları azaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.