Excel’de Düşeyara (VLookUp)

0
9.296 görüntülenme

Excel programının en büyük nimetlerinden olan düşeyara fonksiyonu ile bir listeden verileri yanındaki sütunlardaki verilere göre çekebilirsiniz. Şimdi okurken biraz karmaşık gelebilir ama oldukça basit bir fonksiyondur. Benim yapacağım örnekte bir işyerindeki çalışanların ad ve soyadlarına sicil numaralarına göre erişme nasıl olur onu anlatacağım.

Yani ben sicil numarası girdiğimde çalışanın adı ve soyadı otomatik gelecek. Nasıl mı? Düşeyara fonksiyonu ile.

Öncelikle aşağıdakine benzer bir liste hazırlayalım Excel programında. Sayfa1 olsun ismi. Çalışanların sicil numaraları, ad soyad, telefon vs.. Daha sonra Sayfa2 de düşeyara yı kullanarak nasıl bilgileri çekeceğimi göstereceğim.

Excel'de Düşeyara (VLookUp)
Excel’de Düşeyara (VLookUp)

Sayfa 2 de yine isimler gerekiyor bana ama artık düşeyara fonksiyonunu kullanarak sicil numarasını yazdığımda isim otomatik gelecek. Aynı hücreye başka bir sicil numarası yazarsam yine isim yeni girdiğim sicil numarasına göre çağrılacak.

Excel'de Düşeyara (VLookUp)
Excel’de Düşeyara (VLookUp)

Düşeyara fonksiyonunun parametrelerine bakalım. Aranan değer biz sicil numarasına göre arayacağımız için sicil numarasının yazdığı hücreyi giriyoruz. Yukardaki örnekte B4 satırına isimleri getirmek istediğime göre A4 e sicil numarası yazılacak yani aranan değer:A4

Tablo Dizisi: Yani ben bu bilgileri hangi listeden alıcam. Bizim bilgilerimiz Sayfa1 de olduğundan buraya Sayfa1!A3:Sayfa1!C8 yazmamız gerekir tüm tabloyu (başlıklar hariç) seçmek için.

Sütun İndis Sayısı: Bizde 3 sütun vardı. Sicil No, Ad Soyad ve Telefon biz hangi bilgilerin çekilmesini istiyoruz Ad Soyad yani 2. sütun o yüzden buraya da  2 yazıyoruz

Aralık Bak: Burada doğru ya da yanlış seçeneklerinden birini seçiyoruz. Yanlış dersek yazdığımız değerin birebir aynısını arar, doğru dersek ise tam eşleşmese de benzer bir değeri görse bile o değeri döndürür. Sağlıklı sonuç almak için burada her zaman yanlış seçeneğini tercih etmeliyiz. Boş bırakırsak da yanlış ı seçmiş gibi oluruz.

Excel'de Düşeyara (VLookUp)
Excel’de Düşeyara (VLookUp)

Yukarıda Ahmet Dere yazan hücredeki formül görünüyor. İncelediğinizde anlattığım fonksiyonun detaylarını formül çubuğunda görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.