Karne Hediyesi Ne Almalı?

0
557 görüntülenme

Biliyorsunuz dönem sonu yaklaştı. İlk ve orta dereceli öğretim kurumlarında öğrenim görenler için de karne zamanı demek bu.

Karne hediyesi olarak ne almalıyız diye düşünen ebeveyn ya da akrabalar için bir yazı yazmak istedim.

Karne deyince de öğrencilerin kafalarında en çok alınacak, kazanılacak ödül ve hediyeler canlanıyor. Ancak bu konuda bir kaç önemli noktaya değinmek isterim.

Ödüllerin motivasyon, dolayısıyla da başarı ile alakası yoktur diyemeyiz. Ödüller, öğrenciyi motive etmek amacıyla kullanılır ancak bu yöntemi fazla kullanmanın da bazı zararları olabilir.

Her olumlu davranış ödüllendirilirse, zamanla kişi ödül olmadan hiç motivasyon sağlamayabilir. Yani ödülü sık sık değil, gerektiği yerlerde kullanmalıyız.

Karne Hediyesi Ne Almalı?
Karne Hediyesi Ne Almalı?

Her karne sonrası bir hediye almayı vaat ederseniz, bu bir kaç sene etkisini yitirir. Ya da vaat ettiğiniz ödüller çocuğunuz ya da hediyeyi alacağınız kişiyi memnun etmeyebilir zamanla.

Ödüllerin daha fazla iz bırakanları maddi değil manevi ödüllerdir. Örneğin sana bisiklet alacağım yerine beraber lunaparka gideceğiz, ya da seni müzeye götüreceğim çok daha makul bir teklif olabilir. Bu beraber yaşadıklarınız hafızalarda daha kalıcı yer edeceğinden etkisi de maddi ödüle göre çok daha uzun sürecektir.

Ödüllerin yerini zamanla otokontrol ile çocuğunuzun kendi kendisiyle duyduğu öz güven ve gurura bırakmayı başarırsak, çocuğunuz artık ödül gibi bir motivasyon aracına da ihtiyaç duymayacaktır. Ki ulaşılması beklenen hedef de aslında budur.

Yani karşılık beklemeden, çıkar düşünmeden sadece kendi istediği için başarılı olabilecek. Tüm toplumların yetiştirmeyi hedeflediği birey tipi budur.

Ödüle yani bir iş sonunda mutlaka karşılık bekleyen bireyler, büyüdüklerinde de çıkarları olmadan hiç bir girişimde bulunmayacaklardır.

Veli ve ebeveynlere tavsiyem; en güzel karne hediyesi, karnenin içindeki notlar ne olursa olsun, ona sarılıp öpmektir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.