Okula Başlama Yaşı

1
18.818 görüntülenme

Okula başlama yaşı son bir kaç senede değişikliklere uğradı ve hala bazı insanların tereddütleri var. Acaba çocuğumu okula göndermem için erken mi? Acaba çocuğumu okula göndermezsem cezai bir yaptırım olur mu? Okula başlamak için çocuğun kaç ayını doldurmuş olması gerekiyor?

2015-2016 yılı için okula başlama yaşı tablosu ise şu şekilde.

okula baslama yasi 2015
Okula Başlama Yaşı 2015-2016

Tüm kafanızdaki soruları çözecek müthiş formül aşağıda. Aşağıdaki tabloya bakarak çocuğunuzun hangi duruma uyduğuna göre hareket edebilir ve okula başlama yaşını hesaplayabilirsiniz.

İlkokula Başlama Yaşı Hesaplama
Okula Başlama Yaşı Hesaplama

Örneğin tabloya göre çocuğunuz Ağustos ve Eylül 2008 doğumlu ise zorunlu olarak ilkokula başlıyor. Yani rapor da alsa dilekçe de verseniz çocuğunuzu okula göndermeme gibi bir seçeneğiniz asla yok.

Ekim, Kasım ya da Aralık 2008 doğumlu olanların da zorunlu ancak doktor raporu ile çocuğunuzun okula başlaması uygun görülmediyse okula ancak bu şekilde göndermeyebilirsiniz.

Ocak, Şubat ve Mart 2009 doğumlu olanlar da yine zorunlu ancak veli istemez ise yani kendisinin fikri bu yönde ise okul idaresine bir dilekçe vererek çocuğunu okula göndermeyebilir.

Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül 2009 doğumluların ise çocuklarını okula göndermeleri zorunlu değil ancak veli isterse dilekçe yazarak çocuğunun okula gitmesini talep edebilir.

Ekim 2009 ya da sonrasında doğmuş çocuklar ise bu sene yani 2014-2015 yılında kesinlikle okula başlayamazlar.

Aslında yıllar değişse de aylar hep aynı yani bir daha ki seneye yılların üzerine 1 ekleyerek aynı hesabı yaparak okula başlama yaşını bulabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.