Sentetik Kan Hayat Kurtarmak İçin Geliyor

0
251 görüntülenme

Dünya çapında hemen hemen her dönem, kan bağışı yapılmasına yönelik büyük kampanyalar oluşturulur. Çünkü ancak bu şekilde istenilen doneler toplanmaktadır. Hayat kurtarmak için gereken kanın donörlerden alınması ile sağlanmaya çalışılan bu ihtiyaç, ne yazık ki kan bağışı yapan kişi sayısının azlığından dolayı yeteri kadar karşılanamamaktadır. Hayati önem taşıyan kan bağışı, pek çok hastalık ya da kaza durumunda acil önem seviyesi ile gerekmekte; fakat istenilen kadar kanın bulunmasında sorunlar yaşanmaktadır.

sentetik-kan

Kan bağışı konusunda istenilen seviyelere ulaşılamaması, sağlık kuruluşlarını oldukça kötü bir duruma sürüklüyor. Ancak bu şekilde beklemenin de bir faydasının görülemeyeceği oldukça açık. Bu düşünce ile yola çıkan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), devrim niteliğinde bir karar ile sentetik kan uygulamasını test etmek istiyor. İnsanlar üzerinde sentetik kan testi yapacak olan kuruluş, yapay bir kan üreterek kan bağışlarına olan acil gerekliliği de bu şekilde ortadan kaldıracak gibi duruyor. Ancak sentetik kan üretimi için de insanlara ihtiyaç olduğu ortada…

fft17_mf205483

Bağış yapacak olan kişinin kanında bulunan kök hücreler, sentetik kan üretiminde kullanılıyor. Şu an için laboratuvar testlerinde can sıkıcı bir durum yaşanmadı; ancak yine de test sonuçlarından emin olabilmek için 2017 yılı beklenecek. Çünkü insanlar üzerindeki asıl deneme, o sene yapılacak ve kanın vücutta ne kadar kalıp ne derece faydalı olacağı tespit edilecek.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.