Takdir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

0
3.239 görüntülenme

Tüm öğrenciler dönem ve yıl sonunda harıl harıl internetten takdir teşekkür hesaplama siteleri arar durur. Halbuki bunu yapmanın çok kolay olduğunu bilmiyorlar. Bunun nasıl yapacağını aşağıda anlatıyorum.

Öncelikle yapılan bazı yanlışlardan söz etmek istiyorum, takdir teşekkür hesaplama işlemine geçmeden önce derslerinizde hiç zayıfınız olmamalı yani 45 altında notunuz var mı buna bakmalısınız. Eğer 1 tane bile zayıfınız varsa takdir teşekkür hesaplaması ile uğraşmanıza gerek yok bu belgelerin hiçbirini alamıyorsunuz.

Ayrıca Türkçe dersinizin ortalaması da 55 in altındaysa bu da takdir ya da teşekkür belgesi almanıza engeldir. (Ortaokullar için)

Hesaplama yapılırken Notların tamamını toplayıp ders sayısına bölmek her dersin ağırlığının eşit olduğunu varsaymak anlamına gelir ve böyle yapılması yanlış sonuçlar çıkarır.

Takdir Teşekkür Hesaplama
Takdir Teşekkür Hesaplama

Gelelim gerçek hesaplamanın nasıl yapılacağına. Aşağıda anlatacağım şekilde hesaplama yaparak e-okul sisteminde görünen okul ortalamanızın aynısını bulmuş olacaksınız.

Notla değerlendirilen tüm derslerin listesini yapın. (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji …. gibi) (Notla değerlendirilmeyen dersleri bu hesaba katmıyoruz)

Her dersin yanına haftada o ders kaç saatse onu yazalım. ( Türkçe 5, Matemaik 4, Fen ve Teknoloji 4 … gibi)

Tüm derslerin isimlerini vermiyorum çünkü 8.sınıf ile 7.sınıfın ya da 5. sınıf ile 10. sınıfın ders isimleri farklılıklar gösterebiliyor.

E-okuldaki not bilgisi bölümüne gelerek dersin karşısında kırmızı renkle yazılmış dönem sonu ya da yıl sonu puanınızı (100 üzerinden) ders sayısıyla çarpın. ( Türkçe 84,6 X 5, Matematik 90 X 4, Fen ve Teknoloji 66 X 4 … gibi )

Çıkan tüm çarpım sonuçlarını toplayarak haftadaki ders sayısına bölüyoruz (Notla değerlendirilen ders saatleri). Örneğin haftada 36 saat dersiniz varsa ve hepsi not ile değerlendiriliyorsa 36 ya, 2 saatlik bir ders dışında hepsi notla değerlendiriliyor ve haftada 36 saat dersimiz varsa 34 e bölüyoruz çarpım sonuçlarının toplamını.

Her okul/sınıfın ders saatleri farklı olabileceğinden tek rakam vermek istemedim.

Çıkan sonuç sizin dönem sonu/yıl sonu ortalamanızı verir.

Eğer 70 üzerinde çıkarsa ve daha önce de dediğim gibi zayıfınız yok ve Türkçe dersiniz 55 üzeriyse teşekkür;

Ortalamanız 85 üzerinde ve zayıfınız yok ve Türkçe dersi de 55 üzerindeyse Takdir belgesi almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

İmam Hatip Takdir Teşekkür Hesaplama

Tüm bunları bir excel sayfasına dökerek işlemlerinizi otomatik de yaptırabilirsiniz. Daha sonra bunu nasıl yapacağınızı da anlatacağım.

Yorumlarınızı bekliyorum. (Aşağıdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz)

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.