Üniversitelere Yerleşme Oranında Rekor Sayıya Ulaşıldı!

0
970 görüntülenme

Üniversite sınavları bitip yerleştirmeler yapıldı. Hemen her gencin hayali olan güzel bir üniversiteye yerleşmek için bütün yıl çalışanlar, sonuçlarına göre üniversitelere kayıt yaptırdılar.

Ancak bu yıl bir rekor kırıldı. 2015 yılında 1 milyon 239 bin 800 öğrenci sınava girdi ve bunların % 63’ü üniversitelerin lisans ve ön lisans öğrenim programlarına yerleşmiş oldu. Hem vakıf hem de devlet üniversitelerin kontenjanlarının % 95’i dolarak büyük bir oranda öğrenciler okullara yerleşti. Halbuki yerleşme oranı geçen yıl % 59’da kalmıştı. Buradan da anlaşılacağı üzere, bu yıl üniversite tercihlerinde öğrenciler geçen yıla göre daha istekli şekilde bölümlere yerleşme çalışmalarında bulundu.

625x571xgozunun-icinden-20-tane-bit-cikti-44897-1g,281,29.jpg.pagespeed.ic.13zbiVj3qL

Bu durumu yaratan en büyük sebeplerden biri de, tahminler doğrultusunda, öğrencilerin okulları dışında üniversiteye hazırlanacakları ekstra bir eğitim kurumunun olmayacağı korkusu da olduğu düşünülüyor. Böylece, geçen yıl sınava girip önümüzdeki sene bir belirsizlik yaşayacağını düşünen öğrenciler de tercih yaparak üniversiteye yerleşmiş oldu.

2014’deki boş kontenjan sayısı 59 bin 12 iken, 2015 yılında 38 bin 789 oldu. Özellikle de devlet üniversitelerine tercih yapmanın yanı sıra vakıf üniversitelerinin kalitesinin artması ve yurtdışı imkanlarının da iyileştirilmesinin ardından buralara kayıtların çoğalması da yerleşmelerin doluluk oranını etkilemiş durumda.

e_kayit_rekor_ilgi_h4195

3-7 Ağustos tarihinde üniversite kayıtları gerçekleştirilecek. Devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler isterse elektronik ortamdan kayıt yaptırabilecekler.

Üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için de 7 Ağustos’un sonunda bölümlere yerleşmek için fırsatlar olacak. Ek kontenjanlardan yararlanma, yatay geçiş yapabilme ve özel yetenek sınavlarına girebilme imkanı olacak olan öğrencilerin bunları üniversitelerin web sayfalarından takip etmeleri ise çok önemli.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.