Yanlış Duymadık! Telefonlardan Artık Koku Göndermek İmkansız Değil!

0
512 görüntülenme

Mobil teknolojiler gün geçtikçe büyük bir hızla ilerliyor. Bu da bu oldu diyebileceğimiz birçok gelişme o kadar normal bir hal almaya başladı ki. Ortaya çıkan hemen her özellik bizi şaşırtabilirken, bir yandan da teknolojinin gelişim hızıyla doğru orantılı şekilde ilerleme yaşadığının bir göstergesi.

Telefon ve koku

Artık telefonlardan koku gönderilebilecek!

Evet yanlış duymadık, telefondan dünyanın neresinde olursak olalım karşı tarafa bir koku göndermek istediğimizde bunu yapabileceğiz.

Harward Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen bir cihaz sayesinde karşı taraftaki sevdiklerimize koku gönderebileceğiz. Bunu sağlayacak olan cihaza Ophone adı verilmiş. Bu cihazdaki osnap adlo uygulama ile birlikte eğlenceden tutup iş anlamında pazarlama stratejilerine kadar çok geniş bir alanda koku gönderme özelliği kullanılabilecek.

Telefondan koku yollama

Koku gönderebilmenin teknik açıdan açıklamasına gelecek olursak, Ophone’un içerisinde 8 adet ochip diye adlandırılan koku filtrelerinin içerisine 32 farklı koku duyusalının yerleştirilmesiyle sağlanabilecek. Bu 32 temel koku cihaz sayesinde kokular birleştirilerek 300 000 adet koku oluşturulabilecek.

Bundan daha farklı ve özellikli daha ne çıkabilir acaba diye düşünenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Ancak çağın teknoloji çağı olmasından dolayı ortaya çıkan her yeni özelliğe şaşırsak da aslında bunları görmeye alışmamız gerekiyor. Kim bilir koku gönderebilme özelliğinden sonra daha neler girecek hayatımıza. Ufak çocukların bile okuma yazmayı öğrenmeden teknolojik cihazları kullanmayı öğrendikleri göz önüne alınacak olursa, şaşırmak yerine bundan sonraki gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.