4.5G İçin Fiber Altyapı Yeterli Mi?

0
401 görüntülenme

Son dönemlerde siyasilerin bir takım ilginç demeçleri ile iyice dumanlı bir atmosfer sahibi olan elektronik haberleşme alanı, son yaşananlar ile iyiden iyiye sorgulanmaya başlandı. 3G’nin ardından 4G’ye geçiş sürecine dair yaşananlar sırasında, 4G için değil ama 4.5G için çalışmalar yapılmasına karar veren yetkililer, aynı zamanda bu tip gelişmeler için gereken alt yapıyı da sorgulamaya başladılar. Son olarak TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arık tarafından verilen demeçte, ülkedeki fiber altyapının 4.5G hizmeti için hazır ve yeterli olmadığı, en az 5 ya da 6 kat daha bu alt yapının artırılması gerektiği dile getirildi.

45g-fiber

Öte yandan ülkede bulunan 65.000 civarı baz istasyonunun fiber alt yapı ile merkeze bağlı olmasının bir ihtiyaç haline geleceğini de hatırlatan Arık, bu anlamda ülkedeki çoğu çalışmanın da kısa sürede tamamlanamayacağının altını çizdi.

Tüm bunların yanı sıra Türkiye’deki fiber altyapının mevcut uzunluğu da merak edilmeye başlandı. 2015 ilk çeyrek verilerine bir göz atıldığında, söz konusu uzunluğun 250.614 kilometreye vardığını söylemek mümkün. Bu altyapının çok büyük bir kısmı ise Türk Telekom’a ait…

1

Son 5 yıllık altyapı büyümelerine bakıldığında ise %23’lük bir büyüme oranı gözleniyor. Ancak bu oran 4.5G seviyeleri için yeterli bir büyüme oranı değil. Hızın neredeyse iki katına çıkması gerekiyor ki yeni altyapı ile yeni ve başarılı hizmetler verilebilsin.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.