Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Mı Var?

0
179 görüntülenme

Büyük teknoloji markaları tarafından giderek daha sık üretilen ve yaygınlaştırılan akıllı saatler, bir takım güvenlik açıkları ile ilgili gündem olmaya başladılar. Buradaki ana konu ise, akıllı saatlerin iletişimleri ile ilgili problemlerin oluşabileceği durumu…

Akıllı saat iletişim sistemleri bazı şifrelemeler üzerine kurulu şekilde dizayn edilip programlanıyor. Bu da muhtemel hack saldırılarını ortaya çıkarıyor. Yani hackerlar, isterlerse bir tık ile saatlerin şifrelerini kırabilme ihtimaline sahip durumdalar.

808665098569400279

Akıllı saat üreten büyük firmalar arasında Samsung, LG, Motorola ve Apple bulunuyor. Bu markalar tüm dünyada geniş kitlelere ulaşabilmek için büyük çabalar sarf ediyor. Ancak tüm bu çabalar sonucunda riskli ürünlerin insanlarla buluşması işin çarpıcı boyutunu da görmemizi sağlıyor. Yani milyonlarca kişi, bir takım bilgilerini basit bir hack saldırısı ile kaybedebilir.

Bilgisini iyi yönde kullanan ve beyaz şapkalı hackerlar olarak bilinen teknoloji kurtlarından bir kısmı, akıllı saat teknolojisini baz alan bir güvenlik araştırması yaptı. 10 farklı akıllı saat üzerinde hack saldırıları gerçekleştiren ve bu saldırılar ile sonuç almaya çalışan hacker grubu, en nihayetinde korkutan gerçeği bizler için ortaya çıkarıyorlar. Gruptaki hackerlar, istenilen her akıllı saatten çok önemli bilgilerin çalınabileceğini göz önüne çıkarıyorlar.

apple_2015e_kadar_iwatch_satmayacak_1409408045_1205

En nihayetinde teknoloji ürünlerinin düşe kalka mükemmel seviyeye ulaşması beklenir. Bu durum da benzer bir olaylar silsilesinin basit bir halkası olabilir. Bu nedenle, yakın zamanda saatlerin güvenlik özelliklerinin artırılacağı da beklenen arasında yer alıyor…

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.