IMEI Kayıt Ücretleri Artıyor!

0
311 görüntülenme

İthal teknolojinin sürekli olarak cezalandırıldığı ve dünyanın en pahalı teknolojilerinin bir kısmının kullanıldığı ülkemizde, yeni zamlar da gelmeye devam ediyor. Son olarak üst düzey telefonlara gelecek olan bir takım vergi artışları ve zamlar ile çalkalanan teknoloji piyasası, buna alternatif olarak yurt dışından telefon getirtmek sureti ile zamlardan etkilenmemeyi amaçlayan fikirlere sahne olmuştu. Ancak bu durum da son gelen haberlerle zora girdi.

cep_telefonu_imei_numarai

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi tarafından yapılan açıklamalarda, yolcunun yurt dışından getirdiği cihazlar için ek vergi artışı uygulanması konusu yer aldı. Bu artış ise %33’ler civarında…

Normalde 131,5 TL olan IMEI kayıt ücretinin 600 TL’ye çıkarılması talebi ile karşı karşıya kalan teknoloji piyasası, bu anlamda ciddi bir şok yaşıyor. Ekşi’nin yaptığı açıklamalarda ise konu daha da detaylandırılıyor. 2014 yılında yolcu beraberinde yurda giren telefonların 750 bin civarında olması, 2015’te ise söz konusu rakamın 1 milyonu geçeceğinin düşünülmesi, IMEI kayıt ücretinin artırılmasını doğuruyor.

IMEI-numarasi

Söz konusu zam ile yurt dışından alınıp getirilen cep telefonlarının bir esprisi kalmıyor. Bu nedenle de iç piyasada satılan cep telefonlarına bir yönelim olacağı öngörülüyor. Konu ile ilgili önümüzdeki günlerde daha net gelişmelerin de yaşanacağını belirtmek ile beraber, ek vergiler konusunda ne kadarlık bir artış olacağını ise durum kesinleşince bu sayfalardan sizler ile paylaşacağız.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.