Denetim Masası Nedir?

1
78.799 görüntülenme

Bilgisayardaki tüm yazılım ve donanımların ayarlarını yapabildiğimiz pencereye denetim masası denir. Denetim Masası aslında Control Panel kelimelerinin karşılığı olarak çevrilmiştir. Yani bilgisayarımızdaki her şeyin konrol ve ayarlamalarını yapabildiğimiz bölüm.

Denetim masasını açmak için şu adımları izlememiz gerekir.

 1. Başlat————> Denetim Masası
 2. Başlat————>Ayarlar ——————-> Denetim Masası
 3. Bilgisayarım ——————> Denetim Masası
Denetim Masası
Denetim Masası

Denetim masasında şu ayarları gerçekleştirebiliriz.

 

 • Farenin ok şeklini değiştirebilir, çift tıklama hızını ayarlayabiliriz.
 • Klavyenin imlecinin tipini ve klavye dilini değiştirebiliriz.
 • Ağ bağlantılarını düzenleyebiliriz.
 • Kullanıcı ekleyebilir, şifrelerini değiştirebiliriz.
 • Webcam (Vebkem), tarayıcı gibi sonradan bilgisayara takılmış donanımların görüntü ayarlarını yapabiliriz.
 • Ekranımızın görüntü ayarlarını yapabiliriz.
 • İnternet seçeneklerini değiştirebiliriz.
 • Klasör seçeneklerini değiştirebiliriz.
 • Bilgisayarımıza yüklediğimiz programları değiştirip kaldırabiliriz.
 • Yazı tipleri ekleyebiliriz
 • Yazıcıların ayarlarını değiştirebiliriz.
 • Güvenlik ayarlarını yapabiliriz.
 • Firewall ( Ateş Duvarı) ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Ses ayarlarını yapabiliriz.

Denetim masasındaki tüm öğeler ve neler yapılabileceği ilgili detaylar aşağıda.

Erişilebilirlik: Yeni ismi Erişim Kolaylığı Merkezi. Burada görsel ya da işitsel veya başka türlü fiziksel engelleri olan kişilere kolaylık sağlaması açısından, görüntünün büyütülmesi, farklı renklerde sunulması ya da ekrandaki düğme ve çubukların seslendirilmesi gibi ayarlamalar mevcut. Bu şekilde bilgisayarı daha kolay kullanabilme özelliklerini aktif hale getirebilirsiniz.

Yeni Donanım Ekle: Bu da eskiden kullanılan denetim masası öğelerinden. Yeni bir donanım bağladık ama driverlarında sorunlar varsa bu öğeyi kullanarak sürücüsünü yükleyebiliyorduk.

Program Ekle Kaldır: Sisteme kurulu programların listelendiği bölümdür. Burada kurduğumuz programları değiştirmek ya da kaldırmak için çift tıklamamız yeterlidir. Windows bileşenleri bölümünden de işletim sisteminin sağladığı bazı özellikleri yükleyebilir ya da kaldırabiliriz. Örneğin IIS Server bileşenini Windows bileşenlerinden ekleyip kaldırma imkanınız var.

Yönetim Araçları: Bilgisayarda çalışan hizmetler, donanımlar, zamanlanmış görevler gibi bir çok başlığı kendi içinde barındıran bölüm. Buradan disklerinize bakım yapabilir, birleştirebilir ve atık dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Otomatik Güncelleştirmeler: Windows’un en son güncelleştirmeleri alması için bu ayarı açık bıraktığınızda Windows otomatik olarak son güncelleştirmeleri alır ve sisteminizi yeni kötü yazılımlara karşı korur.

Görüntü: Adı üstünde bilgisayarda görüntü ile ilgili tüm ayarlamaları yapabileceğiniz bölümdür. Çözünürlüğü değiştirebilir, renklerle oynayabilir ve parlaklık ayarı yapabilirsiniz.

Tarih ve Saat: Sistem tarih ve saatini değiştirmek ya da zaman diliminizi değiştirmek için kullanabileceğiniz bölümdür. Burada gün ışığından yararlanmak için sistem saatinin otomatik değiştirilmesi ayarını da yapmak mümkündür.

Klasör Seçenekleri: Klasör pencerelerinde nelerin görünüp görünmeyeceğini, dosya ve klasörlerin görünüm simgelerini ve hangi programlarla birlikte açılacağının ayarlandığı bölümdür. Özellikle gizli ve korunan sistem dosyalarını arıyorsanız bu bölüme uğramadan değişiklik yapmanız biraz zordur.

Yazı Tipleri: Bilgisayarınızda yüklü fontları gösterir. Buradan bu fontları silebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz.

Yazıcılar ve Aygıtlar: Bilgisayarınıza bağlı tüm yazıcıların listelendiği bölümdür. Dilerseniz buran bu yazıcıları kaldırabilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz. Yazıcıların gelişmiş yazdırma özelliklerine de buradan ulaşabilirsiniz (Koyu Açık tonlama, çözünürlük kalitesi gibi)

Denetim Masası Nedir?
Denetim Masası Nedir?

İnternet Seçenekleri: İnternet Tarayıcısı İnternet Explorer programının ayarlarını değiştirebileceğiniz kısımdır.

Klavye: Klavyenizin Q mu yoksa F mi ya da başka bir dile ait olup olmadığını ayarladığınız bölümdür. Buradaki yanlış bir seçim yazarken sıkıntılara sebep olabilir.

Fare: Fare imlecinin görünümü tıklatma hızı, çift tıklatma hızı ve sürükleme simgelerini değiştirebilir bilgisayarınıza farklı bir hava verebilirsiniz.

Ağ Bağlantıları: İnternet ya da lokal ağdaki bilgisayarınızın ip adresi kablosuz şifreler ve tcp-ip protokolleri gibi ayarlamaları ayrıca DNS ve dosya/yazıcı paylaşma gibi ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Posta: Bilgisayarınızda posta alıp vermek için kullandığınız bir uygulama varsa bu uygulama ayarlarının yapıldığı denetim masası öğesidir.

Güç Seçenekleri: Ekran koruyucu ayarları, kaç dakika sonra ekranın kapatılacağı ya da uyku moduna geçileceği, bilgisayarın power düğmesine basıldığında ne yapılması gerektiği gibi ayarlamaların yapılabileceği denetim masası öğesidir.

Bölgesel Ayarlar: Kullanılan para birimi, gün ay yıl dizilimi, sayısal ayraçlar gibi ülkelere has özeliklerin değiştirilebileceği bölümdür.

Zamanlanmış Görevler: Bilgisayarda sürekli zaman aralıklarıyla yapılması istenen görevlerin düzenlendiği bölümdür. Örneğin 3 ayda bir disklerimize bakım yapılmasını istiyorsak zamanlanmış bir görev oluşturabilirsiniz.

Güvenlik Merkezi: Bilgisayarınızda kurulu bir antivirüs olup olmadığı, güvenlik duvarının ayarlarının düzgün yapılıp yapılmadığı ve güncelleştirme durumları ayarlarını yapabileceğiniz bölümdür.

Ses Aygıtları: Mikrofon, hoparlör kayıt cihazı  gibi aygıtların seviyeleri, ekolayzır gibi ses efektlerinin de ayarlanabileceği bölümdür.

Sistem: Sisteme bağlı tüm donanımların bir ağaç görünümü şeklinde dizildiği ve sorunlu aygıtların direkt bakınca görünebileceği  yapıdır. Buradan sisteminizde kurulu Windows un hangi sürümde olduğunu, bilgisayarınızın işlemci modeli ve Ram miktarını bir bakışta görebilirsiniz.

Kullanıcı Hesapları: Bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsa her birinin ayarları farklı olarak tutmak için kullanılan kullanıcı hesaplarını düzenlememizi sağlayan bölümdür. Buradan yeni kullanıcılar ekleyebilir silebilir ya da parolasını değiştirebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.