Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatın

0
209 görüntülenme

Dizüstü bilgisayarınızı ilk aldığınızda pil ömründen çok memnunsunuzdur 5-6 saat dayanan bir piliniz vardır tam şarjla. Ama yanlış kullanım ile pil ömrü giderek dakikalara kadar düşer ve sizi yeni bir batarya almak zorunda bırakabilir bu durum.

Laptop batarya ömrünü uzatmak için bazı önerilerim var.

1. Eskiden pil tükenmeden ya da çok az kalana kadar şarj etmemek gerekir diye bir kanı vardı. Ancak şu anda kullanılan piller için bu geçerli değil. Pili şarj etmek için %10 un altına gelmesini beklemeden şarj edebilirsiniz. Aksi durumda pil ömrü daha da kısalabilir.

2. Sürekli sabit bir yerde çalışıyorsanız bataryanızı çıkararak, direkt elektrik prizinden kullanın. Eğer çok seyahat etmiyorsanız ve elektrik kesintisi çok sık yaşanmıyorsa bataryanızın takılı olmasına gerek yok. Ancak bataryanızı uzun süre kullanmadan bekletmek de içindeki kimyasalların ömrünü azaltabilir. En azından 1-2 ayda bir mutlaka pilinizi şarj edin.

3. Şarj tamamlandıktan sonra 5-10 dk daha prizde kalabilir ama daha fazlası yine pil için zararlı.

4. Dizüstü bilgisayarın altına soğutucu bir fan koyarsanız, ısınma sorunu daha az olacağından ve soğutmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyulacağından pil kullanım oranı düşer ve pil ömrünüzü uzatır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.