Facebook’tan İnternete Girebilen Nesnelerle Bağlantı Sistemi “Parse”

0
242 görüntülenme

Son zamanların popüler konularından biri olan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) alanı gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor. Facebook da bu yarışta geri kalmadı ve o da yaptığı uygulamayla bu konuya girişmiş oldu. Facebook bu alana Parse, yani bir çeşit bulut bilim sistemiyle adım atmış oldu.

medium_Facebook_20Parse_20Zuckerberg

İnternete bağlanabilen cihazlar oldukça önem kazanmaya başlamışken, bu internete girebilen cihazların birbirleri arasındaki iletişimi son sürekli gündemde. Facebook, düzenlemiş olduğu F8 Konferansı’nda internete girebilen ve birbiriyle iletişim halinde olabilen nesneleri kendi uygulamasıyla birleştirecek bir yazılım üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Hatırlacağınız gibi, Facebook 2013 yılında Parse’yi satın almıştı ve şimdi bu sistem ile nesneleri kendilerine bağlamayı hedeflediklerini kamuoyuna duyurdu.

parse_iot_facebook_iot_home_automation_cepro

Konferansta ortaya konulan açıklamalar üzerinden düşünüldüğünde, Parse sistemi geliştiriciler için bir tür bulut bilim mekanizmanın temel noktasını oluşturacak. Yeni yapılacak tüm düzenlemeler ise bu sistem üzerine inşa edilerek geliştirilecek. Facebook’un oluşturacağı Parse ile sistemde sosyal veri ağı daha sıkı ve hızlı olacak. Bu da kullanıcılarına bir sürü avantaj sağlayacak. Örneğin, düşünün ki garaj kapınızı açmak istiyorsunuz ve bunu Facebook üzerinden yapıyorsunuz. Veyahut dışardasınız, iştesiniz veya tatildesiniz, şehir dışındasınız. Eviniz soğuk ve önceden ısınsa ne güzel diyorsunuz. İşte bunu da Facebook üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Dışarı çıktınız ve lambayı açık bırakıp bırakmadığınızı merak ediyorsunuz, kapınızı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlamıyorsunuz. İşte tüm bu avantajlı durumları Facebook Parse üzerinden yapabileceksiniz.

parse-300x237

Sonuç olarak, cihazların iletişimi yoluyla gelişecek olan yeni dünyanın gerisinde kalmamak için bu tür uygulamalar her geçen gün kendini geliştirerek karşımıza çıkıyor. Facebook ise bu gelişmeyi hayatımıza entegre etmek için çaba sarf ediyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.