Flash Belleğim Boş Görünüyor Sorununa Çözüm

1
38.977 görüntülenme

Evet çoğu zaman yakın arkadaşlarım bu dertle bana geliyorlar. Benden bilgi almak istiyorlar artık alıştığımdan direkt söylememde bir sakınca yok. Virüs. Bu virüs özellikle USB belleklere (flash belleklere) bulaşan içindeki dosyaları sistem ve gizli dosya haline getiren bir virüs. Kısayol virüsü de deniyor. Çünkü içindeki klasörlerin adında kısayollar oluşturuyor ve dosyaların yok olduğu imajını veriyor. Ancak dosyalarımızı silmiyor sadece gizliyor.

Virüs
Virüs

Bazı kullanıcılar “gizli dosyaları göster” ayarını yapsa dahi göremiyor olabilir. Çünkü aynı ayarı yaptığımız yerde “Koruna işletim sistem i dosyalarını gizle” seçeneğini de iptal etmemiz gerekiyor. Sonrasında gizli klasörü görebileceğiz. Genellikle ismi olmayan ve hayali bir sürücü simgesi taşıyan bu klasörün içinde tüm dosyalarımız var.

Flash belleğinizi başka ortamlarda özellikle antivirüs olmayan ya da veritabanı güncel olmayan antivirüs programlarının kurulu olduğu bilgisayarlara takarken 2 kez düşünün.

Size bu virüsü alt etmenin bir kaç yolunu anlatacağım.

Öncelikle sisteminize güvenilir bir antivirüs programı kurarsanız bir daha aynı sorunu yaşamazsınız. Ancak antivirüs virüsü temizlese de belleğiniz içindeki dosyaları eski haline getiremiyor. Bunu biz şöyle yapacağız.

(Yöntemler virüsün çeşidine ve kullandığınız işletim sistemine göre farklılık gösterebilir. Yani XP kullanan birisi 1. yöntem ile virüsün etkilerinden kurtulabileceği gibi atıyorum Windows 7 kullanan birisi 2. yöntem ile sorunuz çözebilir.)

1. Yöntem

  • Başlat / çalıştır  a tıklayıp. cmd yazıp enterlayın. (Windows + R çalıştırı açar)
  • cd\ yazıp enterlayın.
  • g: yaz enterla. (Flash belleğiniz bilgisayarım ın içinde hangi harfle gösteriliyorsa g: yerine onu yazıyoruz)
  • attrib /s /d -r -a -s -h yaz enterla

2. Yöntem

  •  Herahgi bir klasör penceresi açalım. Düzenle menüsünden ya da Araçlar menüsünden (işletim sistemine göre değişir) Klasör seçenekleri ne girelim.
Klasör Seçenekleri
Klasör Seçenekleri
  • Görünüm Sekmesine geçerek gizli dosyaları göster seçeneğini işaretleyelim.
  • Biraz daha aşağı inerek “korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneğinin yanındaki kutucuğu temizleyelim. Bir uyarı çıkacak bu uyarıya evet diyerek geçiyoruz.
Korunan Dosyalar
Korunan Dosyalar
  • Tamam düğmesine bastığımızda artık tüm flash belleğimizin içindeki hayali klasör (yani gizlenmiş ve sistem dosyası yapılmış) ve dosyaları görebileceğiz. Yapacağınız işlem bu klasörün içine girerek tüm klasör ve dosyaları seçip keserek bir üst konuma gelip yeniden flash belleğin ana dizinine yapıştırmak. Daha sonra hayali görünen yani içini boşalttığımız klasörü silebiliriz.

Geçmiş olsun 🙂

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.