Herkesin Dilinde Olan 4G Nedir?

0
378 görüntülenme

Son birkaç yıldır dünyadaki bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan 4G teknolojisi, hemen herkesin dilinde yer alıyor. “4G’ye geçiş” dilimize o kadar yerleşmesine karşın, bu teknolojinin ne olduğunu tam olarak biliyor muyuz?

Ülkemizde de 4G’ye geçişin henüz netleşmemesi nedeniyle sadece terimsel olarak haşır neşir olduğumuz bu teknoloji, aslında merak edilen konular arasında. 4G nedir, ne işe yarar gibi pek çok soru akıllarda bir bilinmezlik yaratıyor, orası kesin.

4g_teknolojisi

Genel anlamda 4G, 4. nesil kablosuz iletişim teknolojisi olarak tanımlanmakta. Şu an kullanıyor olduğumuz 3G’ye göre çok daha hızlı bir internet imkanı sunan 4G, görüşmelerin kesintisiz ya da en az düzeyde kesinti olması için büyük bir etken. Aynı zamanda daha yüksek görüntü kalitesi sağlayabilecek olan 4G teknolojisi, daha iyi bir ses kalitesini de beraberinde getiriyor.

4G düşünüldüğü gibi, ülkemizde kullanılmaya başladığında hemen her yerde kullanılabiliyor olmayacak. Bu nedenden dolayı da 4G’nin ulaşamadığı noktalarda 3G kullanılmaya devam edecek.

3Gvs4G

Şu anki 3G teknolojisine oranla 4 kat daha hızlı bir sistemi bizlere sunacak olan 4G, 2016 yılından itibaren ülkemizde de kullanılmaya başlanacak. Ülkemizde de 4G kullanılmaya başladıktan sonra, Toutube ve Periscope canlı yayınlarının yapılabileceğini biliyoruz.

2016 yılında kullanılmaya başlayacağını bildiğimiz 4G teknolojisinin, tam anlamıyla ne zaman işleme geçeceği halen bir muamma. Ancak başladığında çok daha kaliteli bir sisteme kavuşacağımız kesin.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.