iPhone Home Tuşu Tarihe Mi Karışacak?

0
296 görüntülenme

Her markayı birbirinden ayıran ve gördüğümüzde ilk aklımıza o markanın gelmesini sağlayan tasarım çalışmaları bulunur. Hal böyle olunca, her üründe görmeye alışkın olduğumuz görsellikler hafızalarımıza kazınır.

iPhone denildiğinde de özellikle mobil cihazlarda ve günümüzün popüler elektronik aletlerinden biri olan iPad’lerde yer alan home düğmesi, bu markayı diğerlerinden ayıran en önemli tasarım öğelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Diğer tüm markaların arasından iPhone’u çekip çıkaran bu tuş, belki de en dikkat çeken özelliklerden biri.

home-tusu-basmıyor-580x350

Ancak iPhone’un aldığı karara göre, yeni çıkacak cihazlarda bu düğme bulunmayacak. Yeni teknolojilere yeni adım atan iPhone, bu düğmeyi Touch ID parmak izi tanıma işlevi olarak yeniden konumlandıracak. Tahminen düğmenin kalkmasına sayılı günler kaldığını düşündüğümüz şu zamanlarda, firma bu tuşu ortadan kaldırabilmenin yollarını arıyor.

Bu düğmenin ortadan kaldırılmak istenmesinin sebebi ise İddialara göre, iPhone‘lardaki dokunmatik özellik ile ekran sürücüsü entegrasyonunun bir noktada birleştirilmesi düşüncesi… Böylelikle daha ince telefon üretilmesine imkan tanıyacak olan bu sistem,  TDDI olarak adlandırılıyor. Bu sistemin parmak izi sensörünü de bünyesinde barındırabileceği düşünülüyor.

iPhone_5_Home_Bu_52dfd6c6bfdb6

Bu tuş kalkarsa ne olacak peki?

Cihazın alt bölgesinde bir boşluk kalması kaçınılmaz. Dolayısıyla home tuşu kaldırıldıktan sonra ekranın o boşluğa göre büyütülmesi bekleniyor. iPhone 6S‘in bu sistemle üretilmesi şimdilik mümkün değil gibi. Bu kadar yakın bir zamanda sistemin işlerliğe başlayabilmesi zor görünüyor. Şimdilik tasarı halindeki bu sistem, belki bir diğer modelde uygulanmaya başlar.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.