Öğretmene Rotasyon 12 Yıl Olacak

0
317 görüntülenme

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce, bünyesinde çalışan öğretmenlerin aynı okulda en fazla 8 yıl çalışabileceği ile ilgili bir çalışma yapmıştı.  Zorunlu rotasyon şeklinde adlandırılan bu uygulama, eğitim sendikalarından ve eğitimcilerden oldukça sert tepki aldı. Bu nedenle bakanlık şimdi uygulamayı değiştirme kararı aldı. Süre 8 değil 12 yıl olacak.

Yeni uygulamaya göre kademeli olarak 2014-2015 eğitim öğretim yılında aynı okulda 15 yıl ve daha fazladır görev yapanlardan başlanacak, 2015-2016 yılında bu süre 14 yıla, 2016-2017 yılında 13 yıla, ve sonrasında da 12 yıla indirgenecek.

Dolayısıyla bir okulda 12 yıldan daha fazla göreve yapamayacak öğretmenler. Bu durumda olan öğretmenler ise aynı ilçe ya da bölgede başka bir okula ataması yapılacak.

Eğitim öğretim camiasında çok büyük sorunlar varken bunun gibi düzenlemelere neden ihtiyaç duyarlar bilinmez ama uygulama böyle olursa zorunlu rotasyondan etkilenecek öğretmen sayısı hayli azalmış olacak. Çünkü aynı okulda 12 yıldan fazla görev yapan öğretmen sayısı tüm ilçe ve illerde oldukça az.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.