Uzaktan Eğitimin Avantajları

1
1.515 görüntülenme

Dersi Tekrar Etme Olanağı

Eğitimler istendiği zaman tekrar edilebilir; belirli modüllere geri dönülebilir.

Öğrenme Süresinde Düşüş

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, web tabanlı eğitimin öğrenme süresini ortalama %50 azalttığını göstermiştir.

Düşük Maliyet 

Eğitim maliyetlerini dikkate değer anlamda düşürmektedir.

Standartlaşmış Eğitim

Farklı eğitmenler farklı öğretim stillerine sahiptir. Eğitim programı her kişiye aynı standartta ulaşır.

Akılda Kalma Oranında Artış

Kişiler görsel ve işitsel materyallerle etkileşime girdikleri zaman akılda kalıcılık oranı %75’e sıçramaktadır. Web tabanlı eğitimde akılda kalma oranı geleneksel sınıf eğitimine göre %25 daha fazladır. 

Uzaktan Eğitimin Avantajları
Uzaktan Eğitimin Avantajları

Aktif Katılım

Katılımcı, eğitim ile etkileşim içindedir. Bilgiye kendi algılama ve öğrenme hızına göre ulaşır. Kullanıcı bilgiye kendi hızıyla ve yöntemiyle ulaşarak her an aktif kalır. Kontrol eğitilenin elindedir.

Anında Dönüt

Kullanıcının aktif katılımı ve konuyu öğrenip öğrenmediğine dair anında geri bildirim verilebilmektedir. Bu da katılımcı motivasyonunu artıran bir faktördür.

Farklı Kaynaklara Erişim Esnekliği

Her zaman için diğer kaynaklara da erişim ve bağlantı kurabilme olanağı mevcuttur. Katılımcıların doğru kaynaklara verilecek linkler aracılığla rehberlik yapılarak ulaşılması sağlanabilir.

Yer ve Zaman Esnekliği

Eğitim yeri kullanıcının bilgisayarıdır. Eğitim programı her an ulaşılabilir durumdadır.

Değerlendirme ve Raporlama Kolaylığı

Eğitimle ilgili performans değerlendirmesi, elektronik ortamda merkezi olarak yapılabilmekte ve raporlanabilmektedir. Katılımcının belli bir konudaki ilerleyişinin, belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşmadığının kontrolü yapılabilmektedir.

Simülasyon İmkanı

Riskli eğitimlerin sanal bir ortamda örnek olaylarla sanal olarak canlandırılması ve yapılan hatalarda katılımcıya anında geri bildirimde bulunulması sağlanmaktadır.

Çeşitli Öğretim modellerini içerebilmesi

Bilgisayar ortamında hazırlanan bir derste videolardan, Chat ortamı  yoluyla gerçek zamanlı olarak  ya da Forum ortamıyla soru-cevaplara kadar birçok öğrenme yöntemi bir arada kullanılabilmektedir.

1 YORUM

  1. Uzaktan eğitim gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşıyor. Zaman, kısıtlı imkanlar açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Fakat uzaktan eğitim ücretleri halen çok pahalı gözüküyor. Çok makul bir fiyatla kıstıtlı bütelere sahip olan herkesin katılmasına imkan verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.