2015 Yılının En iyi Antivirüs Programları

2
16.900 görüntülenme

Daha önce sizinle 2014 yılının en iyi anti -virüs programlarını değerlendirmiştim.

2015 yılında da en iyi antivirüs yazılımlarını tarafsızca test edip sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle her yıl antivirüs programlarının işlerinin giderek zorlaştığını belirtmem gerekecek.

2014 yılına damga vuran virüsler, genelde freeware olarak bilinen ve genelde orijinal sitesi yerine indirme sitelerinden indirilen yazılımları bilgisayarınıza kurarken kuruldular.

2015 Yılının En iyi Antivirüs Programları

2015 Yılının En iyi Antivirüs Programları

Bedava yazılımlar setup işlemi (kurulum) yapılırken çok küçük de olsa kuracakları toolbar ya da istemediğiniz kötü amaçlı ek yazılımları gösterirler. Bunları atlamayın. Bir yazılım kurarken özellikle de çok adı duyulmamış bir program ise kurarken her adımına dikkat edin. Çünkü diyelim ki siz mp3 editleme programı aradınız ve bir program buldunuz bunu yüklerken yanında 3 toolbar yani araç çubuğu yazılımı yüklersiniz, yanında arama motorunuz değişir ve başlangıç sayfanız değişebilir.

İşin kötü tarafı bunları bazen antivirüsler de yakalamaya biliyor. O yüzden bu yazımda hem antivirüsler hem de malware (kötü yazılım) temizleyen yazılımlardan bir derleme yapmak istiyorum.

Malware virüs gibi direkt dosyalarınızı ya da işletim sisteminizi bozmaz. Genellikle arama motorlarını değiştirir ve internette dolaşırken reklamlar çıkabilir bilgisayarınızda. Bu da tarayıcınızı yavaşlatıp hem internet hızınızı hem de bilgisayar performansını olumsuz etkiler.

Son bir kaç yılda tarayıcı kullanımındaki pazar payını iyice artıran Google Chrome maalesef güvenlik açısından Mozilla Firefox ya da Opera ya göre biraz geride kalmış durumda. Çok kolay bir şekilde eklentiler ve uzantılar siz istemeden kurulabiliyor ve siz internette dolaşırken istemediğiniz reklamları görebiliyorsunuz.

Eğer sağlam bir tarayıcı istiyorsanız size Mozilla Firefox u öneririm.

Her neyse gelelim antivirüs konumuza. Antivirüslerden bazıları her ne kadar real time yani gerçek zamanlı koruma vaat etse de kötü yazılımları virüs olarak görmeyebiliyorlar. Ne kadar sağlam bir antivirüs kullandığınızı düşünüyorsanız düşünün, mutlaka bir kötü yazılım tarama ve yok etme yazılımınız da bilgisayarınızda olsun.

Kötü Yazılım (Malware) Temizleme Araçları: Bilgisayarınızdaki kötü yazılımdan kurtulamıyorsanız ve antivirüs programınız yetersiz kalıyorsa lütfen aşağıdaki alternatifleri deneyiniz.

MalwareBytes: Kötü amaçlı yazılımları temizlemede en etkili yazılımlardan bir tanesi. Kullanımı da oldukça basit. Yazılım ilk açıldığında bilgisayarınızı taratın. Kötü amaçlı ve sisteme sızmış güvenlik açısından risk oluşturan tüm kayıt defteri girdilerini ve dosyaları bulur, ne yapılacağı ile ilgili bir listeyle karşınıza gelir. Buradan ister bu dosyaları karantina altına alma, isterseniz de silme işlemlerini yapabilirsiniz. Deneme sürümünde bazı kısıtlamalar mevcut. tam sürüm için programı satın almanız gerekmekte.

Malwarebytes
Malwarebytes

MalwareBytes indir

Combofix: Bu yazılım da zor durumda sizleri kurtarabilecek güzel bir uygulama. Sisteminizde ters giden bir şeyler olduğunda güvenli modda bilgisayarı açıp bu programı çalıştırmanız yeterli. Bu programın güzel tarafı ise install etmeniz gerekmiyor. Direkt çalışan bir uygulama. Standalone yani. Program komut istemi görünümüyle açılıp arkaplanda derin taramalar yapabiliyor ve bazen bilgisayarınızda bulunan dosya sayısı-boyutu fazla ise çok zaman alabiliyor. Ancak tarama bitip bilgisayarınızı yeniden başlattığında muhtemelen başınızı ağrıtan o kötü yazılımdan kurtulmuş oluyorsunuz.

Combofix
Combofix

Combofix indir

Adw Cleaner: Adwcleaner da küçük bir yazılım ama işlevi gerçekten çok büyük. Bir kaç kez özellikle de tarayıcılara musallat olmuş silinemeyen uzantılar için kullandığım başarılı bir yazılım. Ekran arayüzü oldukça basit. Taratıp kısa bir süre sonra kötü amaçlı yazılım, toolbar ve başlangıç sayfanızı değiştiren programları bulur ve yok etmeniz için size alternatifler sunar.

Adwcleaner
Adwcleaner

Adwcleaner indir

Spybot-Search & Destroy: En eski kötü yazılım araçlarından biridir. Daha önceleri sadece kötü yazılımları tespit amaçlı kullanılırken daha sonra bu kötü yazılımları yok etme konusunda da kendisini geliştirdi. Program taramasından sonraki detaylı raporu bilgisayarda yanlış giden her adımı kullanıcıya anlayabileceği bir şekilde aktardığı için çok popüler olan bir program.

Spybot-Search & Destroy
Spybot-Search & Destroy

Spybot-Search & Destroy indir

Antivirüsler: Antivirüsler daha ciddi riskler oluşturabilecek virüsleri temizlemek ve bilgisayarınıza bulaşmalarını engellemek için kullanılan yazılımlardır. 2015 yılının en iyi antivirüsleri ise şöyle:

Eset Smart Security: Bence antivirüs yazılımlarının ağababası. Bir çok rakibine göre daha stabil, kullanıcıya daha az iş düşüren (bazı ayarlarını yapmazsanız baloncuk şeklinde uyarılar çıkarabilir ama sadece o kadar), sistemi yormayan ve lisans ücretleri daha uygun bir antivirüs. Eset Smart Security gerçek zamanlı dosya ve internet-mail koruması işlevini hakkıyla erine getiren bir yazılım olarak öne çıkıyor.

Eset Smart Security
Eset Smart Security

Eset Smart Secuirty Web Sitesi

Kaspersky Internet Security 2015:  Sistemi son sürümleri biraz daha yorsa da antivirüs programları içinde yeri yadsınamayacak kadar kuvvetli bir antivirüs programı daha. Özellikle son nesil bilgisayar kullanıcıları performans konusunda hiçbir azalma hissetmeyecekler. Gerçek zamanlı koruması ve dosya tarama hızı biraz daha düşük olmasına karşı işini sağlam yapan bir program.

Kaspersky Internet Security 2015
Kaspersky Internet Security 2015

Kaspersky Internet Security 2015 Web Sitesi

Webroot SecureAnywhere: Bu senenin yeni gözdelerinden programın installer dosyası 1 Mb dan bile küçük. Elbette installer daha sonra kendisi dosyaları internetten yüklüyor ancak bu bile bence büyük bir artı. 2015 yılının en gözde antivirüs programı olacağı yönünde değerlendirmeler oldukça fazla. Zamanla göreceğiz bunu ancak ilk etaptaki gözlemlerim, oldukça hafif bir arayüz kullandığından tüm sistemlerde çok hızlı çalışıyor. Ram ve cpu kullanımı da oldukça düşük seviyede. Virüs yakalama işindeki başarısını henüz tam olarak test etme şansım olmasa da sisteminin hızını düşünen her kullanıcıya tavsiyemdir.

Webroot SecureAnywhere
Webroot SecureAnywhere

Webroot SecureAnywhere Web Sitesi

2 YORUMLAR

  1. Webroot secure anywhere için şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. 2 yıl sorunsuz kullandım. yalnız bu sene harddiskimde boş yer varken birden disk dolu hatası verdi. sistem kurulu başka bir hdd taktım. yine aynı şekilde hdd dolu uyarısı geldi. gizli dosyaları göster deyip incelediğimde program daha klosörünün içinde webroot klasöründe 55 gb dosya oluşturmuş. 2 gün içinde format attım ve 2 kez 55.5 gb dosya indirip depolamış. internet Adil kullanım kotasının da harddiskin de içine etti. ilk başta webroot’dan şüphelenmediğim ve virüs girdi şüphesiyle format attığım için çalışan sistemim de gitti. kullanmak isteyenlere bu bilgilendirmeyi yapmak isterim. ayrıca webroot yetkililerinden bu konuda bilgilendirme bekliyoruz

    • webroot iyidir bazı bağımsız araştırma şirketleri tarafından yılın en iyi anti virüsü seçildi belirttiğin hataya gelince de ilk defa şahit oluyum boyle bı durumu ya senın pc deki bi anormallikten kaynaklı yada programın yuklediğin sürümü hata vermiş ama bunun dışında webroot kullandığım antıler arasında en hızlı ve en iyi koruma sağlıyan anti

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.