AppStore’daki Uygulama Bulma Karmaşası Ottocat İle Çözülüyor

0
324 görüntülenme

Teknoloji devi Apple, yeni girişimleri almak ile ilgili biraz eli sıkı davranıyor. Şirketin nakit stoğu ve hisse değerine nispeten bu konuda biraz çekingen kaldığını belirtmek gerekiyor. Apple bu tarz eleştirileri duymuş olacak ki, Ottocat isimli girişimi satın alarak mobil dünyada güçlü bir adım daha atmış oldu. Kamuoyu ile doğrudan paylaşılmayan, bir patent kaydı sorgulaması sırasında ortaya çıkan bu işlem ile Apple, “keşfet” alanını nasıl modellediğini ortaya koymuş oluyor.

larger-15-APPLE-OttoCat-1

Ottocat uygulaması, 2013 yılında faaliyete geçmişti. Uygulamanın hedefinde, App Store bünyesinde çok daha rahat ve hızlı bir arama yapabilmek vardı. Ancak girişim, aynı yıl içinde Apple’a satıldı. Zaten Ottocat’in web sitesi de bu olayı o zaman için web sitesinden duyurmuştu.

apple-inc-acquires-search-startup-ottocat-for-explore-tab-in-app-store

Aradan geçen kısa bir zaman sonrasında, Ottocat’in kurucu ortakları arasında yer alan Edwin Cooper tarafından bir patent kaydı yapıldı. Satışın ardından bir Apple çalışanı olarak kayıtlarda yer alan Cooper’ın bu kaydı, “karmaşık kategori zincirleri arasında yeni bir ayrıştırma yöntemi” uygulamasını belirtiyordu. Bu ibare de, Apple’ın “keşfet” butonuna temel oluyordu.

medium

Şu an kullanılan keşfet butonu, aramaların daha yalın ve sonuç odaklı yapılmasına imkan sağlarken, aynı zamanda kullanıcılara da çeşitli öneriler getirebiliyor.

Apple’ın söz konusu satın alma girişimi, kullanıcılar adına faydalı iken, bu tür işlemlerin halka açıklanmaması konusu ise çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.