Ders Çalışma Yöntemleri

0
842 görüntülenme
Ders Çalışma
Ders Çalışma

Sevgili öğrenciler bugün size ders çalışırken veriminizi artırmak için neler yapabileceğiniz konusunda bir kaç ipucu vereceğim.

Eğer evinizde size ait bir odanız varsa en başından çok şanslı olduğunuzu söylemek isterim. Ama odanız olmasa da bir çalışma masası, sehpa hatta halının üstü de ders çalışmak için ideal mekanlar olabilir. Ancak masada çalışmak, içlerinde sizi en az yoran ve konsantrasyonunuzu en üstte tutanıdır. Tabi mutfak masası değilse bu masa 🙂

Ben küçüklüğümde alışkanlık bu ya hep yere yüz üstü uzanarak ders çalışır ve ödevlerimi yapardım. Halimden çok da memnundum hem de. Yani kişisel bazı özellikler nasıl ve nerede ders çalışacağınızla ilgili sizi otomatik olarak yönlendirebilir. Ama dediğim gibi ben ideal olanlarından bahsedeceğim.

Sesli ortamda ders çalışmak, hele ki Türkçe ya da popüler bir müzik eşliğinde olursa odaklanmakta çok büyük zorluk çekerseniz. Bir kaç dakikada bir yeniden adapte olmanız gerekebilir konuya. O yüzden ders çalışacağınız yer sessiz, havadar ve aydınlık bir yer olmalı.

Yemek ile birlikte ders çalışacağınız masaya oturmamalı, mümkünse karnınız tok olmalı belki yanınızda su bulundurabilirsiniz.

15-20 dakikada bir derin nefesler alabilir ve yeni konuya geçmek için kendinize küçük bir hediye vermek için tek lokmalık bir atıştırma yapabilirsiniz.

Cep telefonu, tablet ya da televizyon önünde-yanında ders çalışmamalısınız. Cep telefonunuz varsa kapalı ya da sessiz konuma alıp başka bir odaya koymalısınız.

 

Bir de değinmeden geçemeyeceğim bir başka husus ve tavsiyem özellikle verilen ödevleri aynı gün yapmanız sizi çok rahatlatacaktır. Ertesi gün ne ödevim vardı acaba yaptım mı diye bir düşünceniz kalmayacak.

Sevgili öğrencilerim şimdilik hoşçakalın.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.