E-Okul Seçmeli Ders Seçici

14
15.886 görüntülenme
Son Güncelleme 03/03/2015.
Yenilikler:
Yeni E-Okul sistemine göre revize edildi.
Hata tuzakları ile programın hata vermesi engellendi.
Program kapatılmadan sıfırlama yapılabiliyor.
Sınıf seçimi kaldırıldı yerine Global kullanılacak.
7 ve 8. sınıflardaki hata giderildi.
Dersleri Tek Tek Dağıtırken yaşanan sıkıntı giderildi.
Yeni bir düzenleme ile sınıf seçimi zorunluluğu getirildi. Sınıfın tümüne dersleri dağıtırken 5 ya da 6. Sınıf olduğunu belirtebilirsiniz. Diğer tüm okullar ve sınıflara uyumlu olabilmesi için sınıf listesinde global olanı seçiniz ve sonrasında seçmeli ders listede kaçıncı sırada ise onu seçiniz. Örneğin sizin seçmeli ders listenizde seçeceğiniz ders yukarıdan aşağıya 15.sırada ise sınıfı global seçtikten sonra ders listesinden  15 olanı seçiniz. Kolay Gelsin.

Artık programımızda Ders Seçimi 2 bölümden oluşuyor. Eğer tüm Sınıfın seçmeli dersleri aynı ise ilk versiyondaki gibi listeden dersi seçip aşağıdaki butona bastığınızda işimiz halloluyordu. 

Ancak her öğrencinin farklı seçmeli dersleri seçtiği durumlarda da işi kolaylaştırmak için 2. bölümü yaptım. Burada önce yine yönetici girişi yapıp ders seçimi bölümüne geliyoruz. Bir sınıfı seç tuşuna basıp açıyoruz.

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Listeyi Al dediğimizde seçili sınıftaki öğrenciler programımıza aktarılıyor. Öğrenciyi tıklayıp sağ tuş ile 1 saatlik ya da 2 saatlik hangi dersi aldığını seçiyoruz. Aynı öğrenciye 6 farklı ders seçebilirsiniz.

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Not:Global olarak hangi sırada olduğunu da girebilirsiniz. Sıra girin penceresinde yazdığınız rakamın bir fazlası listeye eklenecektir. Çünkü E-okul sıralamayı 1 değil 2 den başlatmaktadır.

Eğer bir yanlışlık yaptıysanız yine öğrenci listesinin sağındaki listeye çift tıklayarak o öğrenciye verdiğiniz dersleri silebilirsiniz.

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Bu şekilde tüm öğrencilerinize dersleri atadıktan sonra tek yapmanız gereken altındaki “Dersleri Öğrencilere Dağıt” düğmesine basmanız. Arkanıza yaslanın ve program sizin yerinize atadığınız dersleri işaretleyip kaydetsin.

Programın yeni versiyonunu indirmek için tıklayınız.

Tekrar kolay gelsin.

Özellikle idarecilerin yani müdür ya da müdür yardımcılarının işlerini oldukça kolaylaştıracak bir yazılım daha yaptım. E-okul da her öğrenciye seçmeli dersler tek tek atanması gerekiyor. Bu da oldukça uzun süren ve sıkıcı bir iştir. Bu işi otomasyona dökebilir miyim dedim ve oldu. Yani bizim el ile gidip tıkladığımız düğme checkboxları program yardımıyla otomatik olarak seçtirip kaydettirebiliyorum.

Programın kullanımı basit ama yine de resimli olarak anlatıyorum.

Program ilk açıldığında e-okul yönetim sistemini açıyor. Buraya giriş yapıyoruz.

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Daha sonra kurum işlemlerinden ders işlemlerine buradan da Seçmeli Ders Seçimi bölümüne tıklıyoruz. Açılan sayfadan sınıfımızı seçiyoruz ve işte en zor kısım 🙂

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Sağ tarafta 6 adet var ama hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Okulunuzda hangi dersler seçildiyse (1 ya da 2 saat yanında yazıyor) onları seçiyoruz ve www.volkankey.com düğmesine basıyoruz. Sırayla sınıf mevcudu kaçsa ve daha önce başka dersler de seçilmiş olsa bile bunları iptal ederek Ders Seçimi bölümünde seçtiğiniz dersleri işaretleyerek kaydediyor.

E-Okul Seçmeli Ders Seçici
E-Okul Seçmeli Ders Seçici

Normalde manuel olarak bu işlemi 45 kişilik bir sınıf için ancak yarım saatte yapabilirsiniz. Programım ile ise sadece 2 dakika (internet hızınız fazlaysa çok daha kısa bir sürede). Yani en az 15 kat hızlandırmış oluyorum işi.

Hepinize kolay gelsin.

Programın yeni versiyonunu indirmek için tıklayınız.

(Açılan sayfadan Dosya menüsünden İndir diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz)

Yakın zamanda yöneltme formlarını da otomatik giren bir yazılım daha yapacağım. Bu yüzden sitemi takip ediniz.

 

Daha önce yaptığım paylaşımları da görmek isteyebilirsiniz.

E-Okul Fotoğraf Boyutu Ayarlama

Sesli ve Görsel Yoklama Alma Programı Sıradaki Kim

E-Okul ve İnternet Explorer Sorunu

14 YORUMLAR

  1. programı açıyorum ama görüntü düzgün çıkmıyor.Mesela e okul tam ekranı gözükmüyor ve dolayısı ile sınıf seç butonu da çıkmıyor.İşlem basamağının alt kısmı da gözükmüyor.

  2. Hocam ellerinize sağlık, klavyeniz dert görmesin 🙂 Böyle güzel ve faydalı çalışmalara gün gelir biz de imza atarız inşaallah. Allaha emanet olun.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.