Netmahal den Kurtulma

0
3.349 görüntülenme

Bir arkadaşımın bilgisayarına musallat olan ve gerçekten çok sinir bir korsan yazılımdan nasıl kurtulacağınızı anlatacağım. Program netmahal.com adresini google, internet explorer gibi tarayıcılarda default hale getiriyor. Siz istediğiniz kadar başlangıç sayfasını değiştirin, ayarları sıfırlayın nafile.

Sürekli bu netmahal illeti her açılışta karşınıza çıkıyor. Web sayfaları arasında gezinirken olmadık yerlerde reklamlar çıkmasına ve iyice ağırlaşmasına neden oluyor tarayıcıların. Netmahal bilgisayarınıza ücretsiz yazılımlar yüklerken farkında olmadan yüklenebiliyor. Peki bu netmahali nasıl kaldırırız?

Öncelikle görev yöneticisinde ntsvc.exe şeklinde bir uygulama görürseniz (Alt taraftaki tüm kullanıcı işlemlerini göster kutucuğu işaretli olmalı) bu programı sonlandırmalıyız.

Netmahal den Kurtulma
Netmahal den Kurtulma

Daha sonra başlat->Çalıştır a gelip buraya regedit yazarak kayıt defteri düzenleyici programını açıyoruz ve şu 3 kaydı arattırıyoruz sırasıyla.

1. Bilgisayarınızda 64 bit bir işletim sistemi kurulu ise, explorerEx64.dll

32 bit ise  explorerEx.dll 

2. Bilgisayarınızda 64 bit bir işletim sistemi kurulu ise, RtMenu64.dll

32 bit ise  RMenu.dll 

3. netmahal kelimelerini aratın ve bulunan her kaydı silin.

(Her aramada regedit penceresinde bilgisayar seçili olsun)

Netmahal den Kurtulma
Netmahal den Kurtulma

Daha sonra C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adı\AppData\Roaming\Macwebtoise klasörünü bulun ve silin. Eğer silemiyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın ve silmeyi yeniden deneyin.

Netmahal den Kurtulma
Netmahal den Kurtulma

Eğer AppData klasörünü göremiyorsanız Klasör seçeneklerinden Görünüm sekmesinde bulunan Gizli ve Sistem Dosyalarını göster seçeneğini aktive etmeli ve Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle seçeneğinin işaretini de kaldırmalısınız.

Netmahal den Kurtulma
Netmahal den Kurtulma

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.