Online Eğitim Nedir?

0
1.296 görüntülenme

Örgün eğitim, bildiğimiz, klasik, fiziksel binalarda, sınıf içinde ve genelde belirli zaman aralıklarında tekrarlanan şekilde devam eder. Uzaktan eğitim ise teknolojik araçlar yardımıyla dersi veren öğretmen ile dersi alan öğrenci arasında eş-zamanlı ya da eş-zamansız bir bağlantı kurularak devam eder.

Uzaktan eğitimde mekan bağımlılığı, genellikle süre bağımlılığı da yoktur. Yani eğitim eğer eş-zamanlı değilse öğretmen anlatacağı konuyu görsel işitsel halde bir hizmet sağlayıcıda saklar. Öğrenci istediği zaman bu materyali izleyerek, dinleyerek anlamaya çalışır. Eş zamanlı uzaktan eğitimde ise örgün eğitimdeki gibi telekonferans ya da video konferans ile eğitici ile birebir diyalog kurabilir ve sorularımızı iletebiliriz. Yani klasik öğrenim ortamıyla neredeyse aynı sadece mekanlar farklı.

Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim Nedir?

Kısacası uzaktan eğitim farklı mekanlardaki eğitici-öğrenen arasındaki iletişim ile kalıcı izli davranış değişikliği meydana getirme sürecidir diyebiliriz.

Online eğitim ise uzaktan eğitimin artık günümüzde akla gelen tek karşılığı gibi olsa da uzaktan eğitim kavramının içindeki bir parçadan ibarettir. Online eğitimde eğitici bir insan olabileceği gibi bir materyal ya da soru bankası da olabilir. Bilgisayar destekli eğitim ile günümüzde bilgisayar ortamında hazırlanmış eğitim materyallerini kullanarak konuları öğrencileri yaşayarak öğrenme modeliyle öğrenmelerini sağlayabiliyoruz.

Örgün ya da klasik eğitime göre elbette artıları olduğu gibi eksileri de var. Örneğin motivasyon öğrenmeden en büyük etkendir. Klasik öğrenim ortamında genelde motivasyonu eğitici öğrenenlere vermeye çalışır ancak online eğitimde ancak motive edilmiş bir öğrenen gerçekten öğrenebilir.

Yani buradan yola çıkarak öğrenci velilerine şu söylenebilir. Çocuklarınıza ne kadar kaynak bulursanız bulun, ne kadar eğitim sitelerine kaydederseniz kaydedin öncelikle çocuğunuzun bunu istemesi gerekir. Bir başka deyişle motive olarak kendisine bir hedef belirleyerek yola çıkması gerekir. Aksi halde öğrenmenin gerçekleşmesi çok zordur.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.