Scratch Eğitimi – Konu Anlatımları Ders 2 (Koordinat Ekseni)

0
7.486 görüntülenme

Scratch özellikle küçük yaştaki çocuklara yönelik geliştirilmiş oldukça basit bir görsel programlama yazılımıdır.

Programlama ise bir işin oluş aşamalarını sırasıyla bilgisayarın anladığı dilde yazmak anlamına geliyor. Scratch programında klavyeden çok fareyi kullanıyoruz. Yani bilgisayara yapmak istediğimiz şeyleri fare ile seçtiğimiz bloklar ile anlatıyoruz.

Scratch ile Programlama
Scratch ile Programlama

Daha önceki yazımda size Scratch programını nasıl kuracağımızı ve başlangıç ekranını tanıtmıştım.

Bkz. Scratch ile Programlama

Bugün ise özellikle 4 numaralı sahnemizde çok önemli bir role sahip koordinat sistemini anlatacağım. Koordinat sistemi yatay ve dikey 2 ekseni belirtir. Ekrandaki her bir nokta yatay (x) ve dikey (y) bileşenlerinden oluşur. Mesela 10,20 noktası dediğimizde x değeri 10, y değeri 20 anlaşılmalıdır. x değeri pozitif (+) ise nokta ekranın merkezinin sağında, negatif (-) ise solunda anlamına gelir. Aynı şey y ekseni için de geçerli. y değeri pozitifi (+) ise ekranın merkezinin üstünde, negatif (-) ise altında olduğunu gösterir.

Koordinat Ekseni
Koordinat Ekseni

örneğin bloklardan “x i değiştir” i seçip yazılar kısmına bıraktığımızda değeri 10 verirsek sağa doğru hareket etmesini -10 verirsek sola doğru gitmesini istediğimizdendir.

Bloklardan “y yi değiştir” i seçip yazılar kısmına bıraktığımızda ise değeri 10 verirsek yukarı doğru hareket etmesini -10 verirsek aşağı doğru gitmesini istediğimizdendir.

Bloklar
Bloklar

Bir dahaki dersimizde görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.