Sony’ye Neler Oluyor?

0
238 görüntülenme

Dünya’nın en ünlü ve en beğenilen markalarından biri olarak bilinen Sony, son zamanlarda yaşanılan kötü bilgisayar satışları nedeni ile en büyük markalarından biri olarak bilinen Vaio’yu elinden çıkarma kararı almıştı, elbette bunun yanı sıra 5000 çalışanının da işini sonlandırmaya hazırlanmaktadır.

Sony
Sony

Rekabetin her zaman yıkıcı bir hal aldığı teknoloji alanında çok fazla değer kaybetmeye başlayan Sony’nin ismiyle özdeşleşmiş bir halde olan Vaio Bain &Co. ve Mizuho Securities Co.’nun Japon Industrial Partners’a satacağı konusunda açıklamalar da ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte bu satışın dışında Sony’nin 1 milyar dolardan fazla olan zararını telafi edebilmek için 5000 kişinin de işten çıkarılacağı söylenmektedir. Elbette markanın hedefi kâr yapmak iken zarar etmesi doğal olarak elinden bazı şirketlerini ve markalarını elden çıkarmasına neden olmaktadır. Ancak çalışanların da bu durumdan zarar görmesi kişilerin zor durumda kalmasına nende olmaktadır. Üstelik satılan Vaio markasının dışında da Sony’e bağlı diğer markalara ait çalışanların da sayısının azaltılarak zararın karşılanması için gerekli görülüyor olsa da piyasada kendisine olan güvenin de azaltılacağı anlamına gelmektedir. Şirketin yapılan açıklama ile maliyetlerin kesilmesi için Mart 2015’e kadar 5000 çalışanını işten çıkarma kararı aldığı belirtilmektedir. Teknoloji liderlerinden ve devlerinden biri olan Sony’nin bu şekilde küçülmeye gitmesi teknoloji dünyasını şok etmenin yanı sıra çalışanlar açısından üzüntüye de uğratmıştır.

Özellikle bilgisayar dünyasının sayılı isimlerinden biri olan Vaio’nun bile bu kadar büyük darbe almasının nedenleri düşünülerken akıllara bilgisayarların yerini akıllı ve geniş ekranlı cep telefonlarının almasını gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.