Stagefright Açığı İle Sizin Telefonlarınız Da Risk Altında Olabilir İşte Kontrol Etmenin Yolu!

0
385 görüntülenme

Android cihazların şu günlerde başında önemli bir sorun var. Stagefright açığı! Evet, bu açık hackerlar tarafından kolaylıkla sizin telefonlarınıza ulaşılabilme imkanı tanıyor. Şu ana kadar 950 milyondan fazla kişinin cihazında problem yaratan Stagefright açığı ile hackerlar sizin özel bilgilerinize kolaylıkla ulaşabiliyor.

Telefonunuza bu sorun bir multimedya mesajı ile yapışıyor. Siz bu mesajı özellikle açmasanız bile hackerların mesajı telefonunuza göndermesi bile yeterli. Gelen mesaj sayesinde sizin resim ve videolarınıza ulaşabilen hackerlar telefonda yaptığınız her adımı da izleyebiliyor.

android-malware

Stagefright açığı şimdiye kadar sadece Nexus marka telefonlar için engellenebilmiş durumda. Bu marka telefonu olanlar özel güncellemeler ile bu açıktan kurtulabiliyorlar. Ancak diğer teknoloji firmaları halen bunun önüne geçebilmiş değil. Stagefright açığı konusundaki çalışmalarını sürdüren diğer firmalar çalışmalarını bitirdikten sonra kendi güncellemelerini sunarak telefonları koruma altına alacak.

Eğer telefonunuz Nexus marka değilse ve güncellemeler gelene kadar beklemek zorundaysanız, yine de size tanıdık gelmeyen numaralardan gönderilen MMS msjlarını açmamak ve smslerinizi Hangouts aracılığıyla alıyorsanız mesajları otomatik al seçeneğini inaktive etmek doğru adım olacaktır.

Stagefright-Detector

Sizin telefonunuzun böyle bir sorun ile karşı karşıya olup olmadığını anlamak için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zimperium.stagefrightdetector adresindeki uygulamayı indirerek kontrol edebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra çalıştırıp, “begin test” seçeneğini kullanarak taramayı başlatabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzun risk altında olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer risk altındaysanız telefonunuza yeni bir güncelleme gelip gelmediğini kontrol edebilir, gelmişse güncellemeleri yaparak Stagefright açığından kurtulabilirsiniz. Eğer güncelleme yoksa maalesef cihazlarınızın bu güncellemeleri hazır hale getirmelerini beklemek zorundasınız.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.