TEOG Sınavında Başarılı Olmak İçin İpuçları

0
10.892 görüntülenme

Hiçbir sınav çalışmadan ve emek harcanmadan başarılmaz ve kazanılmaz. Sizin gibi birçok kişi iyi okullarda okumak ve geleceğine yön vermek için çalışmaktadır. 

Hedefinize varmak ve istediğiniz okulu kazanmak için etkili ve verimli ders çalışma yöntemlerini bilmeniz gerekmektedir. Düzenli ve planlı çalışmak başarının anahtarıdır.

• Her öğrencinin çalışma ve anlama yöntemi farklı olmakla birlikte, çalışmaya ayrılacak zaman, mekân ve çalışma ortamının olması gerekmektedir. Bazı öğrenciler yazarak, not çıkartarak, tablo yaparak ya da listeler oluşturarak çalışırken bazıları okuyarak ya da sesli bir şekilde anlatarak çalışmayı tercih etmekte ve başarılı olmaktadırlar. Bu yüzden herkes kendisini başarıya götüren çalışma tarzının ne olduğunu bilmelidir.

TEOG Sınavında Başarılı Olmak İçin İpuçları
TEOG Sınavında Başarılı Olmak İçin İpuçları

Ayrıca bazı öğrenciler için bir konuyu öğrenmek bir saat alırken bazıları için bu süre daha kısa ya da uzun olabilmektedir. Bu da öğrencinin kendisinde keşfetmesi gereken bir durumdur. Dolayısı ile öğrencinin kendi çalışma tarzını ve öğrenme süresini iyi bilmesi ve kendi yetenek ve becerilerinin farkına varması gerekmektedir.

• Ayrıca uygun çalışma ortamınızın olması, kendinizi rahat hissettiğiniz, çalışmaya motive olabileceğiniz ortamların olması, bununla birlikte öğrendiğiniz konu ile ilgili soru örneklerini çözmeniz ve mümkün olduğunca farklı soru tipleri ile karşılaşmanız da etkili öğrenmenize katkı sağlayacaktır.

Çalışmak saatlerce ders ve test kitaplarının başında zaman geçirmek değil, orada bulunan bilgilerin iyi özümsenmesi ve sınavda çıkabilecek soruları yaparken o bilgilerin transfer edilmesine olanak sağlayacak öğrenmelerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

TEOG Sınavında Başarılı Olmak İçin İpuçları
TEOG Sınavında Başarılı Olmak İçin İpuçları

Okuldan geldikten sonra yapılacak tekrarlar okulda öğrenilen bilgilerin pekişmesine yardımcı olacak ayrıca öğrenilmeyen ve eksik kalan bilgilerin de tamamlanması için fırsat sağlayacaktır.

• Dersin başına oturmaya karar vermek, kendi temponuza uygun günlük, haftalık planlar yapmak düzenli ve planlı ders çalışmada etkili olmaktadır.

• Ancak en önemlisi ders çalışmayı engelleyen duygu ve düşüncelerden kurtularak ders çalışmanın gerekli ve önemli olduğuna inanmak gerekmektedir. “Nasıl olsa çalışırım daha çok var”, “Bugün çok yoruldum yarın çalışırım”, “Çalışsam da başaramayacağım”, bu gibi düşünceler etkili ve verimli çalışmayı etkileyecek, kişinin ertelemesine, uykusunun gelmesine, hayallere dalmasına ya da dikkatini toplayamamasına sebep olacaktır.

• Ders çalışmaya istekli olmak, kendi öğrenme tarzını bilmek ve zamanını etkili planlayarak düzenli ve planlı ders çalışmak başarıyı getiren en önemli faktörlerdir. Kişi tüm bunları tek başına başaramıyorsa okul psikolojik danışmanından yardım almalıdır.

Kaynak: MEB

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.