Windows 10 İncelemesi

0
2.812 görüntülenme

Windows 10 a geçmeli miyim? Windows 10 önceki sürümlerinden farklı olarak neler sunuyor kullanıcılarına? Windows 10 kullananların yorumları nasıl? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalıştık.

Biliyorsunuz Microsoft herkesi şaşırtarak Windows 8 den sonra Windows 9 versiyonunu atlayarak Windows 10 a geçiş yaptı. Kimilerine göre Microsoft Windows 8 ile özellikle de masaüstü bilgisayar kullanan kullanıcıları başlat menüsü, bilgisayarı kaptma gibi temel işlevler konusunda çok zorlamıştı. Dokunmatik cihazlar temel alınarak geliştirildiği için, masaüstü kullanıcıları eskiden tek tık ile halledebilecekleri işleri Windows 8 yüzünden uzun uzun git gellerle halledebiliyorlardı.

Windows 10 İncelemesi
Windows 10 İncelemesi

Microsoft firması, Windows işletim sisteminden soğuyanları, Windows işletim sistemini dile ve göze daha doyurucu gelen 10 versiyonu ile adlandırmak istedi. Peki Windows 10 gerçekten iyi bir işletim sistemi mi? Windows 10 kullananlar neler düşünüyor?

2014 yılında teknik önizlemesi sunulan Windows 10 artık klasik Başlat menüsünü de içine alan bir metro arayüzüne sahip olacak. Yani Başlat içinde farklı bir ekrana gitmeden de kutucuklar içinde programlar listelenebilecek ve arama yapılabilecek. İsteyenler yine tam ekranda metro arayüzünü görebilecekler. Bu olumlu bir gelişme.

Windows 10 İncelemesi
Windows 10 İncelemesi

Windows 10Continuum adı verilen bir alt yapıyla geliyor.  Continuum Windows 10 işletim sisteminin, tüm cihazlarda (masaüstü, dizüstü, telefon, tablet) farklı hiçbir versiyon ayarı ya da kurulum gerektirmeden yüklenip kullanılabilmesinin önünü açan platformun adı. Yani Continuum ile mobil cihazlara ayrı, bilgisayarlara ayrı, tablete ayrı işletim sistemine gerek kalmadı.

Diğer bir yenilik ise Windows mobil kullanıcılarının aşina olduğu sesli asistan Cortana. Artık Cortana, Windows 10 ile bilgisayarlarda da aktif olarak çalışacak. “Hey Cortana” komutu ile başlayabilecek asistana, sesli olarak sorular sorabilecek ve anında cevabını alabileceksiniz. Örneğin; “Cortana bugün İstanbul’da hava nasıl olacak?” diye sorduğunuzda, kişisel asistanınız Cortana size; “Bugün İstanbul’da hava 15 derece parçalı bulutlu” şeklinde cevap verebilecek.

Windows 10 İncelemesi
Windows 10 İncelemesi

Dosyaları saklamak ya da yedeklemek için One Drive yine sahnede olacak, ayrıca Fotoğraf düzenleme ve saklamak için de yeni bir Fotoğraflar uygulaması gelecek Windows 10 ile beraber.

Windows yeni işletim sisteminde bizi yeni bir web tarayıcı ile karşılıyor olacak. Spartan ismi ile duyurulan ancak son duyumlara göre isminin Evo şeklinde değiştirilebileceği söylenen tarayıcı, bu alandaki pazar payı ve kullanım oranı giderek düşen İnternet Explorer ın yerini alacak.

Bkz. Spartan Web Tarayıcısı

Windows 10 İncelemesi
Windows 10 İncelemesi

Windows 10 da Xbox uygulaması da olacak. Xbox da oynadığınız oyunların son 30 saniyesini mesela kaydederek Windows işletim sisteminden izleyebileceksiniz. Xbox arkadaşlarınızı listeleyip onlarla Windows 10 ile görüşme yapabileceksiniz.

Windows 10 İncelemesi
Windows 10 İncelemesi

Ayrıca Windows DirectX 12 ile gelecek ve DirectX 11 e göre %50 ye yakın performans artışı sunacak.

Kullanıcı önizlemesi de yakında sunulacak Windows 10 2015’in 2. yarısında piyasaya çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.