Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

6
2.398 görüntülenme

Özellikle web işi ile uğraşanların Google arama motorunda yeni girdikleri içeriklerin anında indekslenmesi için neler yaptığı ile ilgili bir bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdim. Yani yeni içeriğinizin google arama sonuçlarında hemen gözükmesi için aşağıdaki yazımı okumanız yeterli olacaktır.

Google Arama Motoru siteleri sıralarken, bir çok parametre kullanır bu konuları SEO Nedir ve SEO İpuçları yazılarımda daha önce işlemiştim.

Peki Google bazı siteleri nasıl oluyor da saniyeler içinde dizinine eklerken, bazı siteler ise haftalar ya da günler sonra indkeslenir? Aslında bunun da bir çok parametresi var. Örneğin Google News ya da Yandex News sistemlerine kayıtlı haber sitesi iseniz Google bu tarz haber sitelerine öncelik tanır ve botlarını çok sık kullanır. Çünkü veri akışı yani yeni haber girişleri dakikada onlarca olabilir.

Aynı şekilde içeriği sürekli ve hızlı bir şekilde genişleyen diğer siteler de Google tarafından çok sevilir ve indekslenme süreleri haber siteleri kadar olmasa da gayet sıktır.

Ayrıca sohbet ve paylaşım ortamlarının olduğu Forum siteleri de hızlı indeks alabilen sitelerdir.

Peki haber siteniz yok ya da sürekli içerik girilmesi gerektirmeyen bir sektördesiniz. Ancak yeni yaptığınız değişiklikler ve haber ya da duyurularınızın Google da hemen indekslenmesi için ne yapabiliriz?

İşte burada yine Google’ın bir servisi olan Google Webmaster Tools u kullanacağız.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Gmail hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Öncelikle bu aracı daha önce kullanmadıysanız Webmaster Tools ‘ a giriş yaptıktan sonra site ekleme bölümünden sitenizi yazıyorsunuz. Google bunu ispatlamanız için bir doğrulama istiyor.  Bu doğrulamada ister ana sayfanızın head kısmına bir kod yerleştirebiliyor isterseniz de bir html dosyasını ftpdeki kök dizine kopyalamanız (upload etmeniz) yeterli.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Siteniz doğrulandıktan sonra gelelim yeni içeriği Google dizinine indeksletmeye.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Site Kontrol Panelinde Tarama bölümünü genişletiyoruz. Aşağısında Google Gibi Getir linkine tıklıyoruz. Burada web sitenizin isminden sonra bir boşluk bulunur www.volkankey.com/ gibi bu yazıdan sonraki boşluğa yeni içeriğinizin linkini (site isminden sonraki ilk / karakterinden sonraki metin) kopyalayıp yapıştırıyoruz.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Getir düğmesine basıp bir kaç saniye bekledikten sonra aşağıdaki listede görünecek ve burada da Dizine Gönder düğmesine bastığınızda yeşil bir tick işareti görürseniz artık yeni içerik ya da yazınız Google Arama motorunda listelenebilir hale gelmiş demektir.

 

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.