Microsoft’un Yeni İşletim Sistemi Windows 10

14
1.026 görüntülenme

Microsoft firması yeni işletim sistemlerini bekleyen kullanıcılara büyük bir sürpriz yaptı ve sıradaki işletim sisteminin Windows 9 değil Windows 10 olduğunu açıkladı.

Windows 8 ile kullanıcılarını üzen firma belki de daha fazla uzaklaşmak için Windows 10 a atlamış olabilir.

Windows 10
Windows 10

Yeni işletim sistemiyle kullanıcılar artık her cihazda Windows kullanabilecek. Mobil cihazla rve akıllı telefonlarda da aynı işletim sistemi çalışabilecek. Yeni işletim sisteminde Windows 7 ve Windows 8 i harmanladığı görülen Microsoft yetkilileri bunun kasıtlı olarak yapıldığını halen Windows 7 kullananların sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtti.

Windows 8.1 ie başlat menüsüne kavuşacaklarını zanneden kullanıcılara bu sefer iyi haberler var. Başlat menüsü Windows 10 da Metro arayüzü ile harmanlanmış olarak karşımıza çıkacak. Yani kare ya da dikdörtgen kutucuklarla ekranımız tamamen kaplı olmayacak artık.

Dokunmatik cihazları kullananlar için bu bir son şeklinde lanse edilen bazı bilgilerin gerçek olmadığını belirten yetkililer Windows 10 ile hem Windows 7 kullanıcılarını hem de dokunmatik ekran kullananları memnun etmeye çalıştıklarını kaydettiler.

Windows 10
Windows 10

Windows 10 cihazdaki özelliklere göre arayüzünü kendisi değiştirebilecek. Eğer bir tablette kullanılıyorsa metro arayüzü, bir masaüstü bilgisayarda ise klasik masaüstü ve başlat menüsü ile karşımıza çıkabilecek.

Yarından itibaren, Microsoft, bu ilk dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için Preview sürümünü kullanılabilir hale getirecek. Microsoft Windows 10 için daha fazla kullanıcı deneyimi ve görüşü toplamak için bu süreyi daha uzun tutmayı planlıyor.

Windows 10
Windows 10

Windows 10 2015 yılının sonlarında piyasa çıkacak.

Bakalım Windows 10 ile Microsoft Windows 8 deki hatalarından dersler çıkarmış mı?

Yazımız yayınlandıktan bir gün sonra Windows Preview versiyonları indirilebilir formatta iso kalıbı olarak yayımlandı.

Windows 10 32 Bit İndir (Preview)

Windows 10 64 Bit İndir (Preview)

Diğer indirme tercihleri ve teknik dökümasyon için tıklayınız.

Preview Versiyonlar Nisan 2015 tarihine kadar kullanılabilir durumda olacak.

 

14 YORUMLAR

  1. bende bunu piyasaya hemen sokmazlar .2020 yi bulur 10 sürümünün gelmesi.Ama gün geçtikçe sistemler çok basitleşiyor kullanıcı kendini geliştiremiyor.Neydi o xp kullandığımız günler :):)

  2. Windows 10 bence Microsoft’un aynası olacak ve beklenenden daha fazla kullanılacak. Paylaştığınız Preview versiyonunu indirdim denemeyi düşünüyorum. Bakalım beklediğim kadar var mı 🙂

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.